IDEA

Cracow Art Week to ewolucja projektu Cracow Gallery Weekend KRAKERS, który od 2012 roku promuje sztukę współczesną w przestrzeni Krakowa, tworzy platformę komunikacyjną, edukacyjną, informacyjną i promocyjną oraz miejsce spotkań ośrodków sztuki niezależnej i mieszkańców miasta. Organizatorzy krakowskiego gallery weekendu postanowili przekształcić znanego KRAKERSa w tygodniowe wydarzenie. Motywem przewodnim trzeciej edycji Cracow Art Week KRAKERS jest (NO) HOPE, który odzwierciedla sytuację, w której znalazła się kultura i sztuka w trakcie trwania pandemii – ukazanie szerokiego i różnorodnego środowiska artystycznego Krakowa wszystkim zainteresowanym oraz stworzenie i udostępnienie platformy komunikacyjnej wydaje się w tej skomplikowanej, jednak dającej nadzieję sytuacji, trafne.

Trzecia edycja krakowskiego tygodnia sztuki to konsekwentnie prezentacja sztuki współczesnej. Przez siedem dni, wypełnionych wernisażami, wydarzeniami perfomatywnymi, spotkaniami i dyskusjami, organizatorzy zderzają ze sobą w programie głównym galerie z wieloletnią tradycją i efemeryczne project room’y, co sprawia, że jest to niepowtarzalna okazja do bliższego poznania krakowskiego świata sztuki. W trakcie trwania projektu w przestrzeniach podmiotów zaproszonych do współpracy organizowane są wystawy specjalnie przygotowane na to wydarzenie.

Co roku impreza powiększa swój zasięg i liczbę uczestników zarówno po stronie podmiotów przygotowujących wydarzenia artystyczne jak i po stronie publiczności. Poza kilkudziesięcioma wystawami w galeriach dobrze znanych na kulturalnej mapie Krakowa, wciąż odkrywamy przed szeroką publicznością nowe miejsca i inspirujemy do zakładania nowych przestrzeni prezentujących sztukę współczesną. Cracow Art Week pozwala odkryć artystyczną specyfikę miasta. Uczestnicy wydarzenia, podążając zgodnie z mapą i programem mają okazję poznać wcześniej nieznane im inicjatywy, artystów oraz ich prace. KRAKERS oferuje także bogaty program towarzyszący obejmujący warsztaty, oprowadzania szlakiem krakowskich galerii, spotkania z artystami, ekspertami rynku sztuki oraz panele dyskusyjne. Bogaty i zróżnicowany program główny, a także współpraca z publicznymi instytucjami kultury sprawia, że weekend przestał wystarczać na zorganizowanie licznych wydarzeń i wernisaży. Z tego powodu od 2019 roku realizujemy dobrze znany na świecie format art week’u, czyli tygodnia ze sztuką, tropem innych dużych miast Europy takich jak Berlin czy Paryż.