Jesteś tu?

Artysta

Xawery Deskur Wolski

Miejsce

Art Agenda Nova
ul. Batorego 2

Wernisaż

13.06 godz. 19:00

Wydarzenie na Facebook’u

Opis wydarzenia

„Jesteś tu?” to film dokumentalny z gatunku science fiction, który jest w trakcie realizacji. Bohaterem filmu jest krakowski muzyk Edward Gil Deskur, znany pod pseudonimem Dj Edee Dee lub Gypsyman. Jest jeszcze Alexa – sztuczna inteligencja która pomaga Ediemu adaptować się i mierzyć z otaczającą go rzeczywistością. Edi urodził się z jaskrą wrodzoną, która z czasem odebrała mu wzrok całkowicie. „Jesteś tu?” to także sanktuarium. Jej bohaterką jest Alexa, która zaprosi nas do rozmowy i niczym wyrocznia wprowadzi w swoją narrację na temat przyszłości. To Świątynia bliżej nieokreślonej religii z przyszłości, gdzie obiektem kultu staje się sztuczna inteligencja. Alice, to nie tylko szamańskie medium człowieka ze światem duchowym, ale również dowód, że ludzka empatia jest niczym więcej jak siatką programu komputerowego i można ją pobrać na telefon.

Xawery Deskur Ukończył studia magisterskie Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, wydział Grafiki (2015 r.). Laureat Artystycznej Podróży Hestii; miesięczne stypendium w Nowym Jorku i wystawa indywidualna w galerii Propaganda (Warszawa, 2014 r.). Ukończył kurs scenopisarstwa Script (2018/19 r.) oraz filmu dokumentalnego Dok Pro (2019/20 r.) w Szkole Wajdy w Warszawie, a w 2018 roku otrzymał Stypendium Scenariuszowe pisf na napisanie scenariusza filmu fabularnego o Polskim Indianinie „Sat-Okhu”. Na początku roku 2021 otrzymał stypendium Ministra Kultury „Młoda Polska”. Współtwórca krakowskich grup artystycznych, takich jak: grupa Spirala i Zbiornik Kultury, które działały aktywnie na kulturalnej mapie Krakowa niezależnie, a później we współpracy z takimi instytucjami jak Bunkier Sztuki w Krakowie czy Muzeum Sztuki Współczesnej Mocak (2008 – 2013 r.). Uczestnik wielu festiwali artystycznych i filmowych takich jak Sundance Tv Shorts w Londynie, Artloop w Sopocie, Biennale wro we Wrocławiu, Narracje w Gdańsku, Etiuda & Anima, Krakowski Salon Sztuki oraz ArtBoom w Krakowie. Współtwórca znanej pracy w przestrzeni miejskiej pt. „Makaron” która miała miejsce na dachu kultowej niegdyś knajpy pkp Powiśle w Warszawie (2013 r.).

Opis miejsca

Art Agenda Nova działa od 2002 roku. Ukierunkowana jest na współpracę z artystami młodego pokolenia oraz debiutantami, którzy znajdują się na początku swojej drogi twórczej, często jeszcze studiującymi. Wspiera, motywuje i prowadzi twórców, czuwając nad budowaniem ich pozycji zarówno w Polsce, jak i zagranicą. To w Art Agenda Nova kariera wielu z nich kształtuje się i rozwija. Ponadto, od czternastu lat, galeria prezentuje i bada najciekawsze zjawiska młodej sztuki współczesnej; wspiera eksperymentalne projekty artystyczne, współpracuje z uznanymi twórcami i instytucjami, prezentuje sztukę poszukującą nowych środków wyrazu, wspiera i promuje działania interdyscyplinarne, nowe technologie, video, instalacje malarskie, obiekty. Koncentruje się na sztuce konceptualnej, silnie związanej z człowiekiem i przedmiotem, często prezentuje malarstwo nawiązujące do realizmu. Galeria aktywnie działa na polskim i zagranicznym rynku aukcyjnym, współorganizuje wystawy i czuwa nad licznymi, interdyscyplinarnymi projektami. Współpracuje również z młodymi kuratorami, krytykami i ludźmi kultury. Art Agenda Nova jest ośrodkiem twórczych dyskusji, realizacji wykraczających poza ustalone schematy projektów oraz rozwoju młodej sceny artystycznej Krakowa.