Transtopia
Kalwaryjska 54

Osobliwe Stany Zagrożenia

sekcja laboratorium

artysta

Dominik Setlak

kurator

Mariusz Sołtysik

miejsce

Transtopia
Kalwaryjska 54

wernisaż

19.04.2024 – 19:00

dostępność

19.04.2024 – 18:00–20:00
20.04.2024 – 16:00–20:00
22–26.04.2024 – 17:00–20:00

OPIS

Procedura awaryjna zawsze dotyczy Ciebie bezpośrednio. Mimo to skup się na osobie siedzącej obok Ciebie. Na fakturze skóry i głębokości oddechu. Sprawdź czy, aby na pewno nie potrzebuje pomocy. Czy jest przytomny. Zdrowy? Chwyć ją/go za rękę. Zaciśnij zęby. Jeszcze raz. W tym stanie zawieszenia nie odkrywasz prawdy. Spoglądasz jedynie na to co Cię otacza. Powracasz do chwil, które wypaliłeś/aś z pamięci. To wbrew pozorom pierwszy i najprostszy krok. Jeszcze względnie trzeźwy mimo oparów modlitw, krzyków i potu, kompulsywnie opuszczających nasze ciało.

Będąc w sytuacji awaryjnej otrzymujesz niezwykły przywilej, bo już w tym słowie jarzy się pedantyczna wiwisekcja miejsc, osób i rzeczy. Pierwsza intensywna linia rozwarstwiająca naszą osobowość. Pozostaniesz przy nim/niej do końca tylko w sensie fizycznym, to wystarczy. Pozwól swojej osobowości na skok w biel wody, ten wyjątkowy moment określający matematyczny nieskończony zbiór informacji.

O GALERII

Galeria Transtopia

Została założona w maju 2023 w centrum krakowskiego Podgórza przez Dominika Setlaka, we współpracy z artystycznym kolektywem „Transtopia”. Strych przy ul. Kalwaryjskiej 54 jest metaforycznym „kontenerem”. W przeszłości służył jako magazyn dla piekarni, później jako gabinet osobliwości Ryszarda Świgonia (dziadka Dominika Setlaka). Przestrzeń będąca zbiorem artefaktów, stopniowo zmienia swoją funkcję, nie tracąc kontekstów związanych z jej wcześniejszym funkcjonowaniem.

Transtopia jest kolektywną grupą artystyczną założoną w 2017 roku. Stawia na poszukiwanie znaków i przestrzeni teatralnych poprzez budowanie narracji i przestrzeni znajdujących się „pomiędzy” dziedzinami artystycznymi. Nie stroni od używania nowych technologii, określając swoją metodykę jako proces Transmedialny. Nie jest tylko teatrem, w swojej działalności poza realizacją spektakli, zajmuje się organizacją wystaw i działań performance. W trakcie swojej dotychczasowej działalności Transtopia zaznaczyła swoją obecność jako uczestnik i laureat wielu festiwali, konkursów i projektów artystycznych.

Została założona w maju 2023 w centrum krakowskiego Podgórza przez Dominika Setlaka, we współpracy z artystycznym kolektywem „Transtopia”. Strych przy ul. Kalwaryjskiej 54 jest metaforycznym „kontenerem”. W przeszłości służył jako magazyn dla piekarni, później jako gabinet osobliwości Ryszarda Świgonia (dziadka Dominika Setlaka). Przestrzeń będąca zbiorem artefaktów stopniowo zmienia swoją funkcje, nie tracąc kontekstów związanych z jej wcześniejszym funkcjonowaniem.

LINKI

link: setlak.art
@kalt_es
@transtopi.a
FB: facebook.com/p/Transtopia-100063649084687

Transtopia | Kalwaryjska 54