Spółdzielnia Ogniwo
Smolki 11a

Androny

sekcja laboratorium

artystki – artyści

Elżbieta Łapczyńska, Katarzyna Ożgo, Marta Szumna-Mitek, Joanna Tracz, Przemek Czepurko, Ola Lewandowska-Ferenc, Aleksandra Byrska oraz zaproszeni goście

kuratorki

Aleksandra Byrska, Ola Lewandowska-Ferenc

miejsce

Spółdzielnia Ogniwo
Smolki 11a

wernisaż

19.04.2024 – 17:00

dostępność

19–21.04.2024 – 15:00–20:00

OPIS

Jesteśmy Sfingą – nasze zagadki wypuszczają na świat emocje. Co się stanie, gdy rozpleciesz wszystkie swoje języki? Wypuść je na wolność.

Androny, warkocze, głupoty – pleć z nami paplaninę o byciu niepowstrzymaną/niepowstrzymanym, o życiu i emocjach.

Przyjdź i napisz z nami tkaninę-tekst: dopisz, dohaftuj, doszyj, dorysuj, doklej. Opowiedz z nami historię o językach na wolności i warkoczach, które łobuzują. Posiedźmy razem, pogadajmy, poplećmy. Tkajmy opowieść. Razem.

O GALERII

Spółdzielnia Ogniwo to spółdzielnia pracy prowadząca niezależne centrum kultury. Organizuje i gości setki wydarzeń: spotkania autorskie, konferencje, stand-upy, pokazy filmowe, a nawet koncerty i imprezy taneczne. Prowadzi popularny klub czytelniczy. Współpracuje z licznymi stowarzyszeniami, związkami zawodowymi, kołami naukowymi i grupami nieformalnymi.

Jednym z nich jest Stowarzyszenie Sfinga, którego nazwa to rzadko używany w Polsce feminatyw “sfinksa”. Naszym celem jest wspieranie kobiet i dziewcząt ze szczególnym uwzględnieniem ich możliwości twórczych (a zwłaszcza pisarskich). Nasze działania wypływają z wiary, że twórczość jest dziedziną, która może wzmacniać na wiele sposobów, a także tworzyć wspólnotę i otwierać na dzielenie się doświadczeniem, budować bezpieczną przestrzeń do przełamywania barier i lęków, a także narracyjnego przepracowywania szkodliwych, patriarchalnych schematów.

LINKI

instagram @sfingagirls

Spółdzielnia Ogniwo | Smolki 11a