Wszyscy jesteśmy terroryst(k)ami

Artysta

Łukasz Surowiec

Kuratorka

Małgorzata Gołębiewska

Miejsce

Art Agenda Nova
ul. Batorego 2

Wernisaż został odwołany

Dodatkowe informacje

Otwarcie wystawy 18.10 w godz. 18:00 – 21:00

Opis wydarzenie

Tytuł wystawy jest jednocześnie hasłem pochodzącym z anarchistycznego transparentu, który Łukasz Surowiec otrzymał od uczestnika ulicznych protestów i włączył do dokumentacji projektu Black Block prezentowanego po raz pierwszy w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w 2016 roku. Kontrowersyjne hasło stało się inspiracją do stworzenia cyklu prac, w których artysta zastanawia się nad możliwymi strategiami walki oraz zostaje wykorzystane jako część nowej kolekcji ubrań. Tym razem do produkcji odzieży została użyta tkanina, będąca wizualną kompozycją zdjęć otrzymanych od uczestników protestów.

Wystawa „Wszyscy jesteśmy terroryst(k)ami” odwołuje się zarówno do partyzanckich wzorców, anarchistycznych taktyk bojowych jak i utopijnej – charakterystycznej dla Surowca, – drogi na skróty. Pokazywany premierowo podczas wystawy, najnowszy film „Sen Jakuba” to propozycja jak poprzez sztukę, zaangażowanie i wrażliwość społeczną przynajmniej na chwilę, sprowadzić niebo na ziemię. Artysta zaprosił wykluczonych społecznie bohaterów „Snu Jakuba” do stworzenia instalacji stanowiącej obraz aktu walki oparty na modelowych technikach konfrontacji bezpośredniej, którą będzie można oglądać w przestrzeni miejskiej.

Opis miejsca

Art Agenda Nova działa od 2002 roku. Ukierunkowana jest na współpracę z artystami młodego pokolenia oraz debiutantami, którzy znajdują się na początku swojej drogi twórczej, często jeszcze studiującymi. Wspiera, motywuje i prowadzi twórców, czuwając nad budowaniem ich pozycji zarówno w Polsce, jak i zagranicą. To w Art Agenda Nova kariera wielu z nich kształtuje się i rozwija. Ponadto, od czternastu lat, galeria prezentuje i bada najciekawsze zjawiska młodej sztuki współczesnej; wspiera eksperymentalne projekty artystyczne, współpracuje z uznanymi twórcami i instytucjami, prezentuje sztukę poszukującą nowych środków wyrazu, wspiera i promuje działania interdyscyplinarne, nowe technologie, video, instalacje malarskie, obiekty. Koncentruje się na sztuce konceptualnej, silnie związanej z człowiekiem i przedmiotem, często prezentuje malarstwo nawiązujące do realizmu. Galeria aktywnie działa na polskim i zagranicznym rynku aukcyjnym, współorganizuje wystawy i czuwa nad licznymi, interdyscyplinarnymi projektami. Współpracuje również z młodymi kuratorami, krytykami i ludźmi kultury. Art Agenda Nova jest ośrodkiem twórczych dyskusji, realizacji wykraczających poza ustalone schematy projektów oraz rozwoju młodej sceny artystycznej Krakowa.