PROGRAM TOWARZYSZĄCY
Beksiński. Rzeźby | wystawa
Artysta: Zdzisław Beksiński
Kuratorka / Kurator: Małgorzata i Marcin Gołębiewscy
Czynne: 12-19.05.2023, g.9:30-18:00
Miejsce: Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki
Adres: Wawel 5 (Ogrody Królewskie)
Wstęp płatny: 17,00 zł
Linki:
https://wawel.krakow.pl/
https://www.facebook.com/ZamekKrolewskinaWawelu/?locale=pl_PL
https://www.instagram.com/wawelcastle/
Małgorzata i Marcin Gołębiewscy
Rzeźby Zdzisława Beksińskiego
Wystawa prac rzeźbiarskich Zdzisława Beksińskiego w ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu jest wydarzeniem z wielu powodów pionierskim. Decydują o tym nieoczywista obecność współczesnego artysty w polu zainteresowania merytorycznego i programowego tej instytucji, fakt, że jest to pierwszy pokaz prac Beksińskiego skoncentrowany na dziełach wyłącznie trójwymiarowych, a także wydanie katalogu poświęconego rzeźbom artysty, który znany jest głównie z twórczości malarskiej, rysunkowej, fotograficznej. Z czym właściwie mamy do czynienia i na czym polega fenomen prezentowanych w ogrodach prac?
Uwaga publiczności odwiedzającej galerię Zdzisława Beksińskiego w Muzeum Historycznym w Sanoku skupia się na zaaranżowanej z wyczuciem ekspozycji obrazów. Jednak to pochodzące z lat sześćdziesiątych XX wieku rzeźby z gipsu, ustawione na prostych, drewnianych, zaprojektowanych przez artystę podstawach, zrobiły na nas największe wrażenie; ekspozycja, na którą składa się zaledwie kilkanaście egzemplarzy: dziewięć głów, trzy reliefy oraz monumentalna rzeźba zatytułowana Hamlet. To był dla nas początek myślenia o upowszechnianiu twórczości rzeźbiarskiej Beksińskiego, o wystawie odlewów rzeźb w brązie.
„Po 1960 r. powstały nowe zestawy prac. Beksiński tworzył przede wszystkim rzeźby pełne – duże figury z blachy oraz cykl kilkunastu «głów» (struktur głowopodobnych) z gipsu patynowanego”[1].
Na wystawie Beksiński. Rzeźby zobaczymy w ogrodach wawelskich cykl Głowy – odlewy w brązie, wariacje na temat ludzkiej czaszki. To zbiór bardzo zróżnicowany, od form ażurowych, lekkich, poprzecinanych, wydrążonych, po pełniejsze bryły z licznymi zagłębieniami i otworami przypominającymi zwielokrotnione oczodoły. Beksiński zdecydowanie nie utożsamiał rzeźby z zamkniętą formą i jednolitą bryłą, eksperymentował z jej materialnością.
Na ekspozycji zobaczymy oprócz Głów i płasko opracowywanych reliefów także odlewy dwóch rzeźb monumentalnych: Hamlet i Makbet. Hamlet znany jest także z czarno-białej rodzinnej fotografii, na której Tomek pozuje, siedząc na rzeźbie, obok stojących po obu stronach rodziców. „W jednej z jego rzeźb z metalu można się dopatrzyć postaci siedzącej. (Nadaje jej tytuł Hamlet, jak w fotelu sadza na niej syna i fotografuje go)”[2]. Formą nawiązuje do siedzącej Matki z dzieckiem Moore’a z 1931 roku czy jego kompozycji Rodzina z 1950 roku. Hamlet to postać, a raczej dalece przetworzony wizerunek ludzkiej postaci, wyciągnięty, mocno wygięty, niestabilny i wymagający postumentu, tworzący formę tronu lub fotela. Szeroki tors stanowi naturalne oparcie, szpiczaste, zadarte do góry kolana formują kształt siedziska. Skala, smukłość postaci, zniekształcenie figury oraz czerń patyny potęgują wrażenie odrealnienia. Powierzchnia rzeźby nie jest już tak gładka jak w przypadku głów, pojawiają się żłobienia i efekt faktury. Hamlet jest przykładem dzieła abstrakcyjnego, które jest jednocześnie dziełem figuratywnym, choć dalekim od realizmu.
Druga rzeźba figuralna prezentowana na wystawie, która już w latach sześćdziesiątych powstała w metalu, to Makbet. Realizacja ukazująca wysoki poziom przeżywania emocji przez artystę, sugestywna, intensywnie oddziałująca na odbiorcę. Tragiczna postać, zobrazowana jako postać klęcząca, z rękami wyciągniętymi ku górze, czym Beksiński uzyskuje silny, dramatyczny efekt. Występuje tu, podobnie jak w przypadku Hamleta, pewien kontrast pomiędzy gładkimi i bardziej chropowatymi partiami. Rzeźba znajduje się w kolekcji BWA w Rzeszowie, zakupiona została do kolekcji za kwotę 6800 złotych[3].
KONIEC I POCZĄTEK (?)
Rzeźby Zdzisława Beksińskiego były publicznie prezentowane także w okresie, kiedy powstawały. W roku 1964 w Starej Pomarańczarni w warszawskich Łazienkach, w Galerii Artysty i Widza, miała miejsce indywidualna wystawa Zdzisława Beksińskiego, która stanowiła niewątpliwy sukces artysty i zaowocowała wieloma recenzjami.
Tym bardziej pozostałe do naszych czasów artefakty, niewielkie, kameralne gipsowe rzeźby z motywem ludzkiej głowy i kontrastujące z nimi, wyraziste figury, często niepokojąco poprzerywane, prześwitujące, spawane z żelaznych płyt, zyskują na znaczeniu, stanowiąc niezaprzeczalną wartość z punktu widzenia historii sztuki.
Zastanawiające jest porzucenie rzeźby, podobnie jak abstrakcji czy fotografii. Czy gdyby Beksiński w latach sześćdziesiątych miał sprzyjające warunki, odpowiednią przestrzeń do pracy, pracownię rzeźbiarską i środki finansowe konieczne do tworzenia odlewów w szlachetnych materiałach, zdecydowałby się na kontynuację pracy w tym medium?
Czy może artysta po prostu zdał sobie sprawę, że w kwestiach rzeźbiarskich nic już więcej nie osiągnie i to wciąż nie jest ten konkretny środek wyrazu, o który mu chodzi i którego potrzebuje?
To otwarte pytania, które stawiamy przy okazji tej wystawy.
Kraków, grudzień 2022
[1] Zdzisław Beksiński, Listy do Jerzego Lewczyńskiego, oprac. i wstęp: Olga Ptak, Muzeum w Gliwicach, Gliwice 2015, s. 223, przyp. 3.
[2] Magdalena Grzebałkowska, Beksińscy. Portret podwójny, Znak, Kraków 2014, s. 76.
[3] Tamże.
JAMAIS VU | wystawa
Artystki/Artyści: Martyna Borowiecka, Ewelina Gumienna, Marcin Kowalik, Dariusz Milczarek
Miejsce: Galeria ASP w Krakowie
Adres: ul. Basztowa 18
Czynne: 12-19.05.2023, g.13:00-19:00
Wstęp bezpłatny
Linki:
https://galeria.asp.krakow.pl/
https://www.instagram.com/gaspkrk
https://www.facebook.com/galeriaaspkrakow
JAMAIS VU (pol. nigdy nie widziane) to stan, w którym błędnie uznajemy znaną sytuację za coś nowego, nieświadomie odkrywając ją powtórnie. dwie artystki i dwóch artystów przyglądają się tematowi poprzez zagadnienia zaburzeń pamięci – paramnezji, koncepcję „muzeum wyobraźni” André Malraux, a także zjawisko plagiatu i jego źródła. Przeciwieństwem „jamais vu” jest „déjà vu” (pol. już widziane).
Dziurawy Wynalazek | Muzeum Komiksu | Sarego 7/10A | wernisaż: 12.05.2023, g.19:00 | wstęp bezpłatny
Dziurawy Wynalazek | wystawa
Artystka: Anna Hoffman
Kurator: Artur Wabik
Miejsce: Muzeum Komiksu
Adres: Sarego 7/10A
Wernisaż: 12.05.2023, g.19:00
Czynne: 12.05.2023, g.19:00-24:00 | 13-18.05.2023, g.12:00-18:00 | 19.05.2023, g.19:00-24:00
Wstęp bezpłatny
Linki: https://www.facebook.com/fundacjamuzeumkomiksu
„Dziurawy Wynalazek” to tytuł jednego z epizodów „Różnych przygód Gąski Balbinki” – dobranocki emitowanej od 1965 roku w polskiej telewizji. Historyjki te nie były animowane; składały się z kilkunastu nieruchomych plansz z ilustracjami Anny Hoffman, do których narratorka (Danuta Mancewicz) podkładała dialogi. Na wystawie prezentujemy 36 oryginalnych ilustracji w formacie 30 x 40 cm, wykonanych przez Annę Hoffman w 1967 roku tuszem na papierze, a także maszynopis scenariusza „Dziurawego Wynalazku”.
DŁUGIE I NUDNE OPISY PRZYRODY – instalacja artystyczna | wystawa
Artystki/Artyści: koncept i reżyseria: Aleksandra Jakubczak, wideo: Wojciech Sobolewski, zapachy i obiekty: Przemek Branas, głos: Małgorzata Zawadzka
Kuratorka: Anna Litak
Miejsce: Muzeum Starego Teatru MICET
Adres: ul. Jagiellońska 1, Strefa BE
Czynne: 12-18.05.2023, g.11:30-19:30 | poniedziałek: muzeum nieczynne | 19.05.2023, g.17:00-01:00 (Noc Muzeów)
Wstęp płatny: wejście tylko na instalację – 1zł, można też zobaczyć instalację w ramach biletu Micet: bilet ulgowy 10 zł, bilet normalny 15 zł. Z biletem na spektakl Starego Teatru – bilet do muzeum MICET i instalację – 1zł.
Linki:
micet.pl
Długie i nudne opisy przyrody to instalacja artystyczna wykorzystująca tekst, obraz, zapach i dźwięk. Wychodząc od opisów przyrody w polskiej literaturze oraz osobistej opowieści, staje się refleksją nad doświadczeniami solastalgii (rodzaj lęku wywołany zmianami klimatycznymi) i topofilii (czyli wytworzenia w sobie „miłości do miejsca”). Jest również kontemplacją zapisanych w kolektywnej wyobraźni krajobrazów – tych wyobrażonych, pamiętanych i przeżytych. Opis krajobrazu staje się pretekstem do namysłu nad tożsamością, tęsknotą za poczuciem przynależności i próbą odnalezienia siebie w relacji ze światem przyrody.
W projekcie usłyszycie teksty Elizy Orzeszkowej, Władysława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Wisławy Szymborskiej.
Maria Stangret. Gra w miejsca / Places Game | wystawa
Artystka: Maria Stangret
Kuratorka: Magdalena Ujma-Gawlik
Współpraca kuratorska i koordynacja: Kamil Kuitkowski
Miejsce: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA
Adres: ul. Nadwiślańska 2-4
Czynne: 12-14.05.2023, 16-19.05.2023, g.11:00–19:00
Wstęp płatny
Linki:
www.cricoteka.pl
https://www.facebook.com/Cricoteka/
https://www.instagram.com/cricoteka/
https://twitter.com/Cricoteka
Wystawa Maria Stangret. Gra w miejsca ma zamiar pokazać, rolę jaką Maria Stangret odgrywała w polskiej sztuce powojennej: jako jedna z głównych postaci Teatru Cricot 2, kongenialna twórczyni ról w spektaklach i cricotages, lecz także jako wyróżniająca się indywidualnym stylem i językiem artystka wizualna. W swoim, życiu i twórczości podróżowała swobodnie i nielinearnie pomiędzy tymi rolami, ciągle na nowo znajdując własne miejsce. Również jako oryginalna autorka pure-nonsensowego, eksperymentalnego utworu literackiego „bez początku i końca”. Na wystawie w Cricotece, zapraszającej widza do gry z postacią i dorobkiem artystki, pojawią się liczne przykłady twórczości Stangret z trzech wspomnianych dziedzin. Oprócz dzieł sztuki pokazane zostaną materiały archiwalne i dokumentalne, filmy, zdjęcia i nagrania.
Styki. Fotografie oprawne Tadeusza Kantora | wystawa
Artystka: Tadeusz Kantor
Kuratorka / Kurator: Małgorzata Paluch-Cybulska, Kamil Kuitkowski
Miejsce: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA
Adres: ul. Nadwiślańska 2-4
Czynne: 12-14.05.2023, g.11:00–19:00
Wstęp płatny
Linki:
www.cricoteka.pl
https://www.facebook.com/Cricoteka/
https://www.instagram.com/cricoteka/
https://twitter.com/Cricoteka
Pokaz prezentuje wybór 24 fotografii oprawnych z kolekcji Cricoteki. Powstały one z inicjatywy Tadeusza Kantora, który archiwalia i fotografie traktował jako obiekty ekspozycyjne. W latach 80. artysta zlecał wydruk wybranych przez siebie materiałów na płótnie, które następnie kazał oprawiać w drewniane ramy. Mogły mieć one dwojaką funkcję: dopowiadały prezentacje obiektów, rysunków, czy obiektów teatralnych, ale także happeningów i realizacji teatralnych Kantora (twórca zwykł je sam kuratorować), bądź budowały samodzielne wystawy. Wystawa w Galerii Szatnia pokazuje, jak wiele obszarów w twórczości Kantora sytuuje się pomiędzy różnymi pojęciami, estetykami i rejonami sztuki. Przeniesienie na płótno fotografii można interpretować jako kolejny w twórczości Kantora gest zatarcia granicy między jednym a drugim medium, lub zbudowania sytuacji na styku obu. W prezentowanych fotografiach wyczuwalna jest nieuchwytna granica między malarstwem a fotografią, działaniem a jego rejestracją, dziełem a jego kopią (wizerunkiem), między obiektem ekspozycyjnym a archiwalium.
Wystawa Tadeusz Kantor. Widma | wystawa
Artystka: Tadeusz Kantor
Kuratorka / Kurator: Małgorzata Paluch-Cybulska, Kamil Kuitkowski
Miejsce: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA
Adres: ul. Nadwiślańska 2-4
Czynne: 12-14.05.2023, g.11:00–19:00
Wstęp płatny
Linki:
www.cricoteka.pl
https://www.facebook.com/Cricoteka/
https://www.instagram.com/cricoteka/
https://twitter.com/Cricoteka
Pokaz prezentuje wybór 24 fotografii oprawnych z kolekcji Cricoteki. Powstały one z inicjatywy Tadeusza Kantora, który archiwalia i fotografie traktował jako obiekty ekspozycyjne. W latach 80. artysta zlecał wydruk wybranych przez siebie materiałów na płótnie, które następnie kazał oprawiać w drewniane ramy. Mogły mieć one dwojaką funkcję: dopowiadały prezentacje obiektów, rysunków, czy obiektów teatralnych, ale także happeningów i realizacji teatralnych Kantora (twórca zwykł je sam kuratorować), bądź budowały samodzielne wystawy. Wystawa w Galerii Szatnia pokazuje, jak wiele obszarów w twórczości Kantora sytuuje się pomiędzy różnymi pojęciami, estetykami i rejonami sztuki. Przeniesienie na płótno fotografii można interpretować jako kolejny w twórczości Kantora gest zatarcia granicy między jednym a drugim medium, lub zbudowania sytuacji na styku obu. W prezentowanych fotografiach wyczuwalna jest nieuchwytna granica między malarstwem a fotografią, działaniem a jego rejestracją, dziełem a jego kopią (wizerunkiem), między obiektem ekspozycyjnym a archiwalium.
DOŚWIETLONE | wystawa
Artystka: Monika Nęcka
Kuratorka: Monika Nęcka
Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie
Adres: Plac Wolnica 1
Wernisaż: 12.05.2023, g.18:00
Czynne: 12-14.05.2023, 16-17.05.2023, g.10:00-19:00
Wstęp płatny: w cenie biletu na wystawę stałą
Linki: www.etnomuzeum.eu
Światło skierowane, wydobywające, podkreślające. Nadające realność bycia. Nawet najmniejsza, najmarniejsza rzecz podkreślona snopem światła nabiera rangi istnienia.
Światło wskazuje narracje i znaczenia. Pogłębia siłę oddziaływania. Budzi uważność.
Do działania w ramach Festiwalu KRAKERS 2023 Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprosiło dr Monikę Nęcką związaną z Pracownią Progresywnej Dydaktyki Sztuki (Katedra Edukacji Artystycznej Wydziału Malarstwa) krakowskiej ASP. Artystka przeprowadzi interwencję w wybranej przestrzeni wystawy stałej MEK. Wykorzysta efekt rozszczepienia obrazu konfrontując się z pytaniem o znaczenie wizualności, jej potencjał komunikacyjny
i sam imperatyw aktu kreacji. Oraz o to, czy sztuka zawsze zwycięża.
Maja Świat. Sama w sobie | wystawa
Artystka: Maja Świat
Kuratorka: Marta Anna Raczek-Karcz
Miejsce: Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie
Adres: Rynek Główny 29, II piętro
Wernisaż: 13.05.2023, g.18:00
Czynne: 12-19.05.2023, g.10:00-14:00
Wstęp bezpłatny
Linki:
www.triennial.pl
https://www.facebook.com/triennial.cracow/
https://www.instagram.com/triennialkrakow/
Wystawa studentki Wydziału Artystycznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, wyróżnionej w ubiegłorocznym konkursie otwartym Ars Latrans pod hasłem Y2K. Artystka zaprasza w niej do świata, w którym ból splata się z radością a smutek ze szczęściem. To zaprezentowana przy pomocy środków graficznych opowieść o tym, co dają nam tzw. „złe” chwile i mierzenie się z trudami codzienności poprzez sztukę.
Ingerencja w przestrzeń Galerii-Pracowni – Baden-Baden Bogusława Bachorczyka | wystawa
Artysta: Bogusław Bachorczyk
Kurator: Kamil Kuitkowski
Miejsce: Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora oraz Pokój Kantora
Adres: Sienna 7/5, domofon 8
Czynne: 15-17.05.2023, g.11:00–18:00
Wstęp bezpłatny
Linki:
www.cricoteka.pl
https://www.facebook.com/Cricoteka/
https://www.instagram.com/cricoteka/
https://twitter.com/Cricoteka
Bogusław Bachorczyk zaprasza do Baden-Baden. Czy można wyobrazić sobie bardziej urokliwe miejsce na świętowanie urodzin, niż zagraniczny kurort? Na przykład 108. urodzin Kantora. Co z tego, że to nie okrągła rocznica. Pamięć ma swoje własne hierarchie. Baden-Baden to rozpisana na kilka obiektów, dźwięk i działanie performatywne ingerencja w przestrzeń Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora przy ulicy Siennej. Baden-Baden Bogusława Bachorczyka jest trzecią, po działaniu Andrew Taggarta i Chloe Lewis w 2012 r i Sarkisa w 2019 r, ingerencją artystyczną w przestrzeni Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora przy ul. Siennej.
Milano… Obrazy i rysunki Tadeusza Kantora z kolekcji Franco Laery | wystawa
Kuratorka/Kurator: Małgorzata Paluch-Cybulska, Franco Laera
Miejsce: Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora oraz Pokój Kantora
Adres: Sienna 7/5, domofon 8
Czynne: 15-17.05.2023, g.11:00–18:00
Wstęp bezpłatny
Linki:
www.cricoteka.pl
https://www.facebook.com/Cricoteka/
https://www.instagram.com/cricoteka/
https://twitter.com/Cricoteka
Wystawa w Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora przy ul. Siennej 7/5 jest wyjątkowym wydarzeniem w historii instytucji. Prezentuje nowy nabytek – obraz Tadeusza Kantora z 1988 roku „Bez tytułu”, wizerunek Kardynałów, postaci ze spektaklu „Nigdy tu już nie powrócę” Teatru Cricot 2 (1988). Pracę zakupiono z kolekcji Franca Laery, dzięki dofinansowaniu z programu rządowego „Narodowa kolekcja sztuki współczesnej” ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Cricoteka ma nadzieję na kontynuację procesu stopniowego nabywania przechowywanej w Mediolanie kolekcji dzieł sztuki Tadeusza Kantora i związanych z artystą archiwaliów należących do Franco Laery, współpracownika i przyjaciela polskiego artysty. Wystawie obrazu towarzyszy wybór 10 rysunków z kolekcji Franco Laery, które od niedawna weszły w skład depozytu kolekcjonera w Cricotece.
The Last of Winters | wystawa
Kuratorki: Anna Petelenz, Małgorzata Petelenz
Miejsce: Momentum Gallery
Adres: Chopina 17/3
Wernisaż: 17.05.2023, g.18:30
Czynne: 17.05.2023. g.18:30-21:00, 18-19.05 2023 w umówionym terminie
Wstęp bezpłatny
Linki: www.apkunstart.org
The Last of Winters, KRAKERS 2023, Momentum Gallery
Więcej zim nie będzie. Jesteśmy tego prawie pewni. Ten ostatni sezon minął i był ostatnim. Ale nigdy się nie dowiemy, dopóki nie nadejdzie następny. Bezsilny, zmartwiony, ukryty. To ostatnia zima, jaką widzieliśmy. Prawie rok po rozpoczęciu wojny, która miała już nigdy nie nadejść. Zima, która była uważana za jedną z tych surowych. Zima. Ta marzycielska kraina między ideami, kocami i śmiercionośnymi, mroźnymi łańcuchami, która nie wpuszcza do środka żadnego światła (…) Zima może być piękna i brzydka. Zima może oznaczać śmierć. Zima może być twoją rezygnacją z marzeń.
Łukasz Stokłosa – Inne głosy, inne ściany | oprowadzanie
Artysta: Łukasz Stokłosa
Kurator: Kamil Kuitkowski
Miejsce: mikrob. 1:12 gallery
Adres: Floriańska 15 (witryna)
Czynne: 12.05-19.05.2023, 24/7
Oprowadzanie kuratorskie: 18.05.2023, g.18:00
Wstęp bezpłatny
Linki: https://www.instagram.com/mikrob.gallery/
Są takie domy, w których nigdy nie można się zadomowić. Nawet gdy w nich siadamy to raczej na baczność. Cisza bywa tam nieznośnie głośna. Czasem strach odwiedzić sąsiedni pokój, bo być może nie znajdzie się drogi powrotnej. Łukasz Stokłosa w zrealizowanej na wystawę “Inne głosy, inne ściany” monumentalnej choć miniaturowej instalacji eksploruje te domy nie-domy, niepokojące heterotopie skonstruowane z przenikających się warstw i powidoków minionych świetności i estetyk
Agata Kus – With A Little Help From My Friends | wystawa
Artystka: Agata Kus
Miejsce: TWORZYWO
Adres: Plac Bohaterów getta 2/1
Czynne: 12-19.05.2023, 10:00-01:00
Wstęp bezpłatny
Linki: https://fb.me/e/KbwprIQ6
Wystawa dla przyjaciół, o przyjaciołach, w zaprzyjaźnionym miejscu. Po prostu. Zaprezentujemy premierowo nowy obraz olejny Memento Mori oraz prace na papierze w różnych technikach. Widzimy się w Tworzywku!
CZARNE ZŁOTO – IV PRACOWNIA RYSUNKU | wystawa
Artystki/Artyści: Elżbieta Chudy, Anna Czarnota, Julia Drabik, Gabriela Gleń, Grzegorz Hojdys, Katarzyna Kłęk, Anna Małecka, Wiktoria Penar, Paula Pniewska, Zuzanna Romańska, Olga Sanchis Esplugues, Nils Schmitz, Łucja Sękiewicz-Szymala, Jakub Sikorski, Anna Ślemp, Maria Tarnawska, Matylda Wilam, Jakub Woźnica
Kuratorzy: Bogusława Bortnik-Morajda, Agata Kus
Miejsce: Galeria Drugie Piętro, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Adres: Plac Matejki 13
Wernisaż: 17.05.2023, g. 17:45
Czynne: 17.05-19.05.2023, 17.05, 17:45-22.00, 18-19.05, 9:00-21:00
Wstęp bezpłatny
Linki: https://fb.me/e/3eVORU7wc
Serdecznie zapraszamy na wystawę rysunku studentek i studentów IV Pracowni Rysunku na Wydziale Malarstwa
Wystawa indywidualna Zuzanny Romańskiej TERAZ JAM WODA | wystawa
Artystka: Zuzanna Romańska
Kuratorzy: Jakub Najbart, Justyna Smoleń
Miejsce: Centrum Kultury Podgórza – Centrum Sztuki Współczesnej Solvay
Adres: ul. Zakopiańska 62
Czynne: 15.05, 10:00-16:00, 16-18.05.2023, 16:00-20:00
Wstęp bezpłatny
Linki: https://fb.me/e/1a0voh1Xc
Pożarł mnie zwierz.
Kości gruchotały, a ja oniemiałam roztoczonym przede mną widokiem. Oto w głębi paszczy zobaczyłam wir pełen nieznanych mi kolorów. Potem wszystko zniknęło.
Podziemia są tym, co zakryte aż do chwili transgresji. To narracja o świecie między realnością i nierealnością, wewnętrznością i zewnętrznością. Świat ten jest zawieszony jak warburgiański człowiek między astra i monstra. Może zarówno straszyć, jak i wyzwalać. Jego bohaterowie ciągle zanurzają się i wynurzają, niby powtarzając akt kosmogonicznego wyłonienia się form.
Oprowadzanie z przewodnikiem po budynku MuFo Józefitów i pokazie nabytków: Maria Pinińska-Bereś, Jadwiga Maziarska, Zuzanna Janin
Miejsce: Muzeum Fotografii w Krakowie
Adres: ul. Józefitów 16
Data wydarzenia: 13.05.2023, g.11:00
Wstęp płatny, bilety w promocyjnej cenie 5 zł.
Zapisy: bilety@fotolibro.store
Linki: https://mufo.krakow.pl/
Bogate wnętrze MuFo | Oprowadzanie z przewodnikiem po budynku MuFo Józefitów i pokazie nabytków: Maria Pinińska-Bereś, Jadwiga Maziarska, Zuzanna Janin. Podczas zwiedzania na własne oczy można przekonać się, co kryje się w muzealnych magazynach, ciemni fotograficznej, dowiedzieć się, jak decydujemy o tym, które prace znajdą się w kolekcji Muzeum i jak dbamy o delikatne fotografie sprzed ponad stu lat! Wizyta u nas to też wyjątkowa okazja, by poznać część muzealnego „know-how” dotyczącego przechowywania i porządkowania fotografii.
II Grupa Krakowska / Jakub Julian Ziółkowski – otwarte oprowadzanie po wystawach w języku angielskim
Miejsce: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Adres: ul. Lipowa 4
Data wydarzenia: 13.05.2023, g.16:00
Wstęp płatny, na hasło „Krakers” wstęp na wydarzenie w cenie 2 zł.
Udział w oprowadzaniu nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. Uczestniczki i uczestników prosimy o zebranie się przy Recepcji na 10 minut przed rozpoczęciem wydarzenia.
Linki: https://www.mocak.pl
W sobotę, 13 maja, o godzinie 16:00 zapraszamy na otwarte oprowadzanie po wystawie prowadzone w języku angielskim. Wydarzenie organizowane jest w ramach Cracow Art. Week: Krakers, którego tegoroczna edycja odbywa się od 12 do 19 maja pod hasłem „Sztuka zawsze zwycięża”. W programie zwiedzania dorobek II Grupy Krakowskiej oraz prace Jakuba Juliana Ziółkowskiego.
Projekcja filmu “Rdza” w reżyserii Rafała Małeckiego inaugurująca wystawę “Farba i rdza” – rzeźby Marioli Wawrzusiak-Borcz oraz malarstwa Kamila Stańczka | wydarzenie i wystawa
Kuratorka: Joanna Kulis
Czynne: 12-19.05.2023, g.9:30-18:00
Miejsce: Galeria CONTENT ART
Adres: Aparthotel Lwowska 1 (hol główny)
Data wydarzenia: 14.05.2023, g.17:00
Czynne: 12-19.05.2023, g.9:00-21:00
Wstęp bezpłatny
Linki: www.facebook.com/ContentArtGaleria
Projekcja wielokrotnie nagrodzonego filmu „Rdza” w reżyserii Rafała Małeckiego wprowadza nas w intymny świat procesu twórczego oraz inspiracji jaką daje artyście przyroda. Fascynacja ta znajdująca odzwierciedlenie w prezentowanych pracach, łączy rzeźby Marioli Wawrzusiak-Borcz i obrazy Kamila Stańczaka. Ekspozycja pozwala na obcowanie z rzeźbami ponad naturalnej wielkości sów w otoczeniu nowoczesnych budynków. Natomiast prace Kamila Stańczaka przez połączenie pejzażu z elementami abstrakcyjnymi tworzą unikatowe, kreatywne kompozycje.
II Grupa Krakowska / Jakub Julian Ziółkowski – otwarte oprowadzanie po wystawach w języku polskim
Miejsce: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Adres: ul. Lipowa 4
Wstęp płatny, na hasło „Krakers” wstęp na wydarzenie w cenie 2 zł. Udział w oprowadzaniu nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. Uczestniczki i uczestników prosimy o zebranie się przy Recepcji na 10 minut przed rozpoczęciem wydarzenia.
Linki: https://www.mocak.pl
W niedzielę, 14 maja, o godzinie 16:00 zapraszamy na otwarte oprowadzanie po wystawie prowadzone w języku polskim. Wydarzenia organizowane jest w ramach Cracow Art. Week: Krakers, którego tegoroczna edycja odbywa się od 12 do 19 maja pod hasłem „Sztuka zawsze zwycięża”. W programie zwiedzania dorobek II Grupy Krakowskiej oraz prace Jakuba Juliana Ziółkowskiego.
Between Words, Between Movements | wydarzenie
Artystki: Aleksandra Capiga-Łochowicz, Monika Kiwak, Joanna Pawlik, Marta Romankiv, Iga Maria Szczepańska
Kuratorka: Aleksandra Sikora
Miejsce: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Adres: ul. M. Konopnickiej 26
Data wydarzenia: 14.05.2023, g.18:00
Czynne: 12.05.2023, g.19:00-24:00 | 13-18.05.2023, g.12:00-18:00 | 19.05.2023, g.19:00-24:00
Wstęp płatny 2 zł, na hasło KRAKERS bezpłatny wstęp na wystawy czasowe w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w dniach 12-19 maja 2023.
Linki: https://manggha.pl/
Wydarzenie obejmujące serię pokazów i działań rozgrywających się w przestrzeni Muzeum Manggha w ramach wyznaczonej trasy performatywnej. W projekcie biorą udział kobiety–artystki, tancerki, performerki. Tym, co splata wykonywane przez nie działania jest próba zmierzenia się z własnym ciałem i wymaganiami jakie są mu stawiane oraz ograniczeniami na tle kulturowym i wykluczeniami społecznymi. Chociaż każda z prezentacji będzie operować innym systemem językowym ich wspólny mianownikiem będzie język sztuki bazujący na ruchu i aspektach cielesności.
Smoki, smoczki i smoczydła. Spacer Detektywistyczny po Krakowie dla dzieci | oprowadzanie dla dzieci
Miejsce: Fishka Krakow Tours
Adres: Centrum Miasta (miejsce rozpoczęcia zostanie podane tuż przed spacerem)
Data wydarzenia: 15.05.2023, g.17:00
Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz: https://bit.ly/407pFc2
Linki: http://fishkakrakowtours.com
Ile smoków mieszka w Krakowie? Bo podobno Wawelski nie jest jedyny? Postaramy się wytropić smoki ukryte w mieście. Co nas spotka po drodze? Czy damy radę? Zapraszamy na prawdziwą detektywistyczną przygodę! Prosimy rodziców o obecność w czasie trwania spaceru
Prowadząca: Łucja Malec-Kornajew | Fishka Krakow Tours
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie prac z Kolekcji Bunkra Sztuki „Blisko ciała” | oprowadzanie
Artystki/Artyści: Maciej Chorąży, Edward Dwurnik, Katarzyna Górna, Andreas M. Kaufmann, Lidia Krawczyk, Wojciech Kubiak, Marcin Maciejowski, Małgorzata Markiewicz, Joanna Pawlik, Karol Radziszewski, Józef Robakowski, Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka, Janek Simon, Mikołaj Smoczyński, Alicja Żebrowska
Kurator: Agnieszka Mazoń-Żywolewska
Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Adres: Siedziba tymczasowa Galerii – Rynek Główny 20
Data wydarzenia: 17.05.2023, g.17:00
Wstęp płatny: bilety w cenie 2 zł od uczestnika będą do zakupienia w dniu spotkania. Na wydarzenie nie obowiązują wcześniejsze zapisy.
Linki: https://bunkier.art.pl/?wystawy=blisko-ciala-wystawa-prac-z-kolekcji-bunkra-sztuki
https://www.instagram.com/bunkiersztuki_artgallery/
Spotkanie poprowadzą kuratorka ekspozycji Agnieszka Mazoń-Żywolewska i historyk sztuki Kamil Gibas.
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Zdzisława Beksińskiego
Artystka: Zdzisław Beksiński
Kuratorka/Kurator: Małgorzata i Marcin Gołębiewscy
Miejsce: Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki
Adres: Wawel 5 (Ogrody Królewskie)
Data wydarzenia: 18.05.2023, g.12:00
Wstęp płatny: zakup biletu możliwy będzie przez stronę Zamku Królewskiego na Wawelu w zakładce „wydarzenia”.
Cena biletu poza oprowadzaniem: 7 zł (bilet normalny), 3 zł (bilet ulgowy)
Linki: https://wawel.krakow.pl/
https://www.facebook.com/ZamekKrolewskinaWawelu/?locale=pl_PL
https://www.instagram.com/wawelcastle/
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Łukasza Stokłosy – Inne głosy, inne ściany
Artystka: Łukasz Stokłosa
Kurator: Kamil Kuitkowski
Miejsce: mikrob. 1:12 gallery
Adres: Floriańska 15 (witryna)
Data wydarzenia: 18.05.2023, g.17:00
Wstęp bepłatny
Linki: https://www.instagram.com/mikrob.gallery/
Spotkanie autorskie z Łukaszem Błażejewskim | wydarzenie
Miejsce: Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Adres: Plac Matejki 13, I piętro, sala nr 100
Data wydarzenia: 19.05.2023, g.17:00
Wstęp bezpłatny
Łukasz Błażejewski aka Prince Negatif – scenograf, performer, malarz. Ukończył Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, studia doktoranckie na kierunku Scenografia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz studium podyplomowe Creative Coding na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Odbył staże w Institut d’Arts Visuels w Orleanie i w École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu. Twórca scenografii i kostiumów do przeszło 90 spektakli w teatrach w całej Polsce. Projektant wystaw w muzeach i galeriach. Współzałożyciel Teatru Nowego Proxima w Krakowie, gdzie pełni funkcję Dyrektora Kreatywnego. Od lat działa jako performer pod pseudonimem Prince Negatif.
1. Sekcja Laboratorium 16.35
Miejsce: Pałac Potockich
Adres: Rynek Główny 20
Tytuł: Never Ending Future DIY (Do-It-Yourself), DIWO (Do-It-With-Others)
2.Sekcja Miasto 17:00
Miejsce: Pracownia RG29
Adres: Rynek Główny 29/63
Tytuł: Twierdza
3.Sekcja Miasto 17:20
Miejsce: Jan Fejkiel Gallery
Tytuł: Epreuve d’artiste
4.Sekcja Miasto 17:35
Miejsce: Galeria Rostworowski
Adres: ul. św. Jana 20
Tytuł: Lena Kowacz, Venceremos. Wystawa multimedialna
5.Sekcja Miasto 17:55
Miejsce: Galeria Dyląg
Adres: ul. św. Tomasza 22
Tytuł: Kochany i Wspaniały Alku… Autorskie fotografie prac Władysława Hasiora z lat 50./60. z archiwum Aleksandra Henisza.
6.Sekcja Miasto 18:10
Miejsce:Galeria ZPAF/ Zpafgallery
Adres: ul. św. Tomasza 24
Tytuł: TheFamily
7.Sekcja Laboratorium 18:30
Miejsce: Strych nad zegarem
Adres: ul. Mikołajska 5
Tytuł: I AM CRINGE BUT I AM FREE
8.Sekcja Miasto 18:55
Miejsce: Galeria Dystans
Adres: pl. Wszystkich Świętych 8,
Tytuł: Ma ligne de chance
9.Sekcja Laboratorium 19:20
Miejsce:Subteria
Adres: ul. Kanonicza 5
Tytuł: wrong answers only
10.Sekcja Miasto 19.45
Miejsce: BWA ZBK
Adres: ul. Bernardyńska 10/4
Tytuł: Coco de mer
1.Sekcja Miasto 17:10
Miejsce: Shefter Gallery Lab
Adres: Jabłonowskich 6
Tytuł: Człowiek vs kosmici vs AI: walka o przetrwanie
2.Sekcja Miasto 17:30
Miejsce:Galeria Kolekcjoner
Adres: ul. Czarnowiejska 13/5
Tytuł: Słoneczka kolczaste
3.Sekcja Miasto 17:50
Miejsce:FRESZ Gallery
Adres: ul. Karmelicka 18
Tytuł: ZATRZYMAJ SIĘ
4.Sekcja Miasto 18:10
Miejsce: Nasz Ogródek im. Dereka Jarmana
Adres: Czysta 15
Tytuł: Późna Ciemnia, wczesny Kitsch
5.Sekcja Miasto 18:30
Miejsce:Zofia Weiss Gallery
Adres: ul. Podwale 6
Tytuł: Glebobranie
6.Sekcja Miasto 18:50
Miejsce: Galeria Piana (I lokalizacja)
Adres: Retoryka 24
Tytuł: Premiera zina „Gemeinsame Zeit” Stephanie Kaiser i oprowadzanie po wystawie.
1.Sekcja Miasto 17:15
Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Wiewiórka
Adres: ul. św. Bronisławy 23a | Miejskie pracownie twórcze na Wzgórzu św. Bronisławy
Tytuł: Wystawa Ornitologiczna
2.Sekcja Laboratorium 18:15
Miejsce:przestrzeń publiczna, Szaniec polowy FS3
Adres: Szaniec polowy FS3
Tytuł: Stanowisko Spadzista B
1.Sekcja Laboratorium 17:15
Miejsce: Warsztat – niezależne centrum społeczno-kulturalne
Adres: Zabłocie 9a/9b
Tytuł: Czego oczy nie widzą tego sztuce żal
2.Sekcja Miasto 17:45
Miejsce:Skład Solny
Adres: Na Zjeździe 8
Tytuł: КРЕАТИВНИЙ СПРОТИВ – CREATIVE RESISTANCE
3.Sekcja Miasto 18:00
Miejsce: Skład Solny – pracownia
Adres: Ul. Na Zjeździe 8
Tytuł: [roz]Splątane
4.Sekcja Miasto 18:15
Miejsce: Skład Solny – pracownia
Adres: ul. Na Zjeździe 8
Tytuł: Wywołania. Fotografie zebrane
5.Sekcja Miasto 18:30
Miejsce: Skład Solny
Adres: ul. Na Zjeździe 8
Tytuł: Drut
6.Sekcja Laboratorium 18:50
Miejsce: Galeria Apteka
Adres: ul. Józefińska 43
Tytuł: Antropocore
7.Sekcja Miasto 19:10
Miejsce:Galeria i!
Adres: ul. Józefińska 21
Tytuł: TRANS / IT / US / ŚWIDECTWO
TRANS/IT/US – performance audiowizualny, wystawa, akcja w przestrzeni publicznej na terenie Polski i Ukrainy
8.Sekcja Miasto 19:40
Miejsce: Stacja Badawcza OUTSIDER ART
Adres: Kalwaryjska 29
Tytuł: Krzysztof Majewski „Fantasmagorie”. wystawa rysunków
1.Sekcja Miasto 17:10
Miejsce: Galeria Otwarta Pracownia
Adres: Dietla 11
Tytuł: PEJZAŻ TESTOWY
2.Sekcja Miasto 17:30
Miejsce:Galeria Domu Norymberskiego
Adres: ul. Skałeczna 2
Tytuł: Wyjmij z oczu szkło bolesne
3.Sekcja Miasto 17:50
Miejsce: UFO Art Gallery
Adres: ul. Krakowska 13
Tytuł: Oprowadzanie kuratorskie Goshki Gawlik po wystawie „Wonderful Line. A sentimental Flight”
4.Sekcja Miasto 18:10
Miejsce:Mobo art gallery
Adres: ul.Józefa 3
Tytuł: Danse Macabre (Krakowscy Artyści dla Ukrainy – Łączymy siły!)
5.Sekcja Miasto 18:30
Miejsce: Jak Zapomnieć
Adres: Bonifraterska 3/1
Tytuł: Jeden długi dzień
6.Sekcja Miasto 18:50
Miejsce:Galeria 2 Okna
Adres: ul.Józefa 40
Tytuł: Podzwyczajne
7.Sekcja Laboratorium 19:30
Miejsce: Lokal Tymczasowy 1.0
Adres: ul. Kopernika 19 A (Apteka) II Klinika Chorób Wewnętrznych ul. Kopernika 15
Tytuł: Listy do R
1.Sekcja Miasto 17:10
Miejsce:Galeria Wydziału Malarstwa ASP
Adres: Plac Matejki 13, poziom -1
Tytuł: This exhibition doesn’t exist
2.Sekcja Miasto 17:25
Miejsce: Galeria ASAP
Adres: pl. Jana Matejki 13, (1 piętro)
Tytuł: TO DO
3.Sekcja Miasto 17:45
Miejsce: Poczta Główna
Adres: Wielopole 2
Tytuł: Połączenia.
4.Sekcja Miasto 18.10
Miejsce: Teatr Scena Supernova
Adres: Mikołaja Zyblikiewicza 12/4
Tytuł: Chleb powszedni
5.Sekcja Miasto 18:35
Miejsce: Galeria van Rij
Adres: ul. Morsztynowska 1
Tytuł: Artysta to lustro
6.Sekcja Laboratorium 18:55
Miejsce: Sarego 10
Adres: Sarego 10
Tytuł: Generator losowych obrazków po końcu świata
7.Sekcja Miasto 19:15
Miejsce: Galeria Zalubowski
Adres: ul. Berka Joselewicza 21/2
Tytuł: Szuflada
8.Sekcja Miasto 19:30
Miejsce: Galeria Wydziału Intermediów „OPCJA”
Adres: ul. Berka Joselewicza 23
Tytuł: I .ZIP THEREFORE I AM
9.Sekcja Miasto 19:45
Miejsce: #StreamArtStudio
Adres: Berka Joselewicz 23A
Tytuł: #HOPECORE (NIEPRZEBRALNOŚĆ)
10.Sekcja Miasto 20:10
Miejsce: Galeria Widna
Adres:ul. Grzegórzecka 31
Tytuł: Przesunięcia
1.Sekcja Miasto 17:10
Miejsce: Elementarz dla Mieszkańców Miast
Adres: ul. Adama Asnyka 7
Tytuł: Materialność rozmowy | The Materiality of Conversation
2.Sekcja Miasto 17:30
Miejsce: Galeria Pryzmat
Adres: Dom Plastyków, ul. Łobzowska 3
Tytuł: Światło i Złoto
3.Sekcja Miasto 17:50
Miejsce: ART AGENDA NOVA
Adres: ul. Batorego 2
Tytuł: AI dreaming + three wagnerites
4.Sekcja Laboratorium 18:15
Miejsce:C U AT SADKA (II lokalizacja)
Adres: ul. Feldmana 4/11
Tytuł: =KORPO
5.Sekcja Miasto 18:40 POTWIERDZONE
Miejsce:Galeria Olympia
Adres: Szlak 13
Tytuł: Udowodnij, że nie jesteś człowiekiem
1.Sekcja Miasto 17:10
Miejsce:BIELEC ART / Dom Fotografii i Malarstwa / Galeria Sztuki i Studio Fotograficzne
Adres: Pl. Inwalidów 6
Tytuł: Surrealizm światło-cienia
2.Sekcja Miasto 17:30
Miejsce: Galeria Cztery Ściany
Adres: ul. J. Lea 29
Tytuł: Figura z literą A. Malarstwo Antoniny Janus-Szybist
3.Sekcja Miasto 18:10
Miejsce: Galeria Szaber
Adres: Wrocławska 56
Tytuł: Farsz
4.Sekcja Miasto 18:25
Miejsce:Art Industry Standard
Adres: Wrocławska 56
Tytuł: 69g
5.Sekcja Miasto 18:40
Miejsce: Galeria Piana (II lokalizacja)
Adres: Wrocławska 56
Tytuł: wystawa solowa Agaty Biskup
1.Sekcja Laboratorium
Miejsce:C U AT Sadka (I lokalizacja)
Adres: ul. Sadka 12
Tytuł: SKIN DEEP.
2.Sekcja Miasto
Miejsce: Pracownia DROŻDŻOWNIA
Adres: Ul. Drożdżowa 5
Tytuł: Wystawa „ŁÓDŹ KALISKA indywidualnie”
3.Sekcja Miasto
Miejsce: Galeria Baszta
Adres: Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, ul. Papiernicza 2
Tytuł: Metabaszta
4.Sekcja Miasto
Miejsce: Przestrzeń miejska
Akcja artystyczna odbywająca się w dniach 12-19.05.2023, o g.15:00 we wskazanych wcześniej lokalizacjach. Lokalizacje pojawiać się będą na stronie wydarzenia na FB, codziennie o g.14:00. Kto dotrze pierwszy otrzyma puchar z landrynek.
Tytuł: Gloria i Viktoria
Artystka / Artysta: Ewa Kawecka, współpraca Bogdan Łątka
5.Sekcja Miasto
Miejsce:Dom Utopii. Międzynarodowe Centrum Empatii. Wydarzenie: Duża Scena Teatru Łaźnia Nowa
Adres: Teatr Łaźnia Nowa, Os. Szkolne 25, Kraków – Nowa Huta
Tytuł: Ławica
6.Sekcja Miasto
Miejsce: Piotrowska / Szczęśniak Atelier
Adres: ul. Królewska 55
Tytuł: Worldnews
7.Sekcja Miasto
Miejsce:SADKA
Adres: