ArtCollecting: Werner Jerke

ArtCollecting: Werner Jerke

14.04, 17:00 | ArtCollecting: Werner Jerke
Hotel Pod Różą | ul. Floriańska 14


fot. Andrzej Świetlik
fot. Andrzej Świetlik

Spotkanie z Wernerem Jerke – kolekcjonerem polskiej sztuki współczesnej i fundatorem pierwszego prywatnego muzeum polskiej sztuki w Niemczech.

Swoje motywacje uzasadnia: „Dzieła sztuki nigdy do nikogo nie należą na zawsze. Właściciel tylko dostaje je w dzierżawę na pewien czas. Jestem szczęśliwy, że przez chwilę mogę się nimi cieszyć. Najważniejsze jednak, by dzieła należały do całego społeczeństwa”.  Kolekcję zaczął tworzyć podczas studiów medycznych w Bonn, jednak sam pomysł na kolekcjonowanie sztuki narodził się już podczas studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim. Werner Jerke przyznaje: „Jak mieszkasz w tak wspaniałym mieście jak Kraków, na każdym kroku obcujesz ze sztuką i ciekawą architekturą. Cztery lata spędzone w Krakowie bardzo wzmocniły moje zainteresowanie sztuką”.

Obecnie w kolekcji Museum Jerke znajduje się ponad 600 eksponatów, w tym unikatowe dzieła polskiej sztuki neoawangardowej po 1960 r. i polskiej awangardy lat 20-tych, m.in. wczesne prace Katarzyny Kobro, Władysława Strzemińskiego, Edwarda Krasińskiego, Henryka Stażewskiego, Aliny Szapocznikow, Tadeusza Kantora, Andrzeja Wróblewskiego oraz Wilhelma Sasnala. Prace z kolekcji Wernera Jerke wystawiano w muzeach na całym świecie, m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Los Angeles County Museum of Art (LACMA) i Reina Sophia w Madrycie.

Bryła budynku muzeum inspirowana jest twórczością Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego, a jedną z elewacji zdobi witraż projektowany przez Wojciecha Fangora. Całkowita powierzchnia wystawiennicza muzeum w Recklinghausen to blisko 400 metrów kwadratowych na dwóch poziomach. Oprócz prezentacji własnych zbiorów, dr Werner Jerke zaprasza do współpracy młodych polskich artystów i kuratorów. Jak sam wielokrotnie powtarza: „Chciałbym, by moje muzeum stało się platformą do prezentacji tutejszej publiczności najciekawszych zjawisk w polskiej sztuce współczesnej. Nie chcę się ograniczać wyłącznie do własnej kolekcji”.