ArtistTalk | NORMAN LETO

Norman Leto to jeden z pierwszych polskich artystów, który dołącza do rewolucyjnego rynku sztuki NFT. Artysta podjął współpracę z Chimerą – umiejscowioną w Londynie platformą sztuki cyfrowej specjalizującej się w sprzedaży NFT z wyższej półki i koncentrującej się na działalności kuratorskiej. Platforma zbudowana jest w oparciu o Binance Smart Chain, pozwalający użytkownikom na szybszy i tańszy przepływ aktywów niż Ethereum. Ekipa Chimery wywodzi się z GQ oraz blockchain.com, a także członków zarządzających Christie’s i BNY Mellon. Jej plan na partnerstwo z Normanem to pokazanie jego prac nie tylko kolekcjonerom i artystom NFT, ale także potencjalnym kolekcjonerom fizycznych dzieł sztuki z całego świata. Jego seria cyfrowych rzeźb ,,Lifeshape” z pewnością zostanie doceniona przez entuzjastów crypto sztuki. Ich premiera już niebawem.

Natomiast już w sobotę 19 czerwca 2021 roku o 13:30 w ramach Cracow Art Week KRAKERS zaprezentowana zostanie online ,,Codzienna robota” Normana Leto. W nowym, 30-minutowym materiale z cyklu Artist Talk artysta pokazuje swój dzień pracy, komentując powstające na bieżąco dzieło. Surowy materiał podzielony jest na trzy segmenty – poranek, południe i wieczór. Każda z pór to inna materia pracy. Rano – obraz, południe to rzeźba VR a wieczór to praca nad filmem. Będzie to wyjątkowa okazja, aby zapoznać się z najnowszymi pracami artysty. Video ukaże się na stronie www.cracowartweek.pl

Norman Leto

(ur. 23 sierpnia 1980 w Bochni, jako Łukasz Banach) – polski artysta, samouk w dziedzinie malarstwa, filmu i nowych mediów. W roku 1989, w wieku lat dziewięciu zaczął używać komputera Atari do pierwszych cyfrowych rysunków. W wieku lat czternastu (1994) zaczął tworzyć pierwsze krótkie video przy pomocy 16-bitowego komputera Commodore Amiga. Rozwijał jednocześnie analogowe techniki rysunku i klasycznej animacji. W wieku lat dziewiętnastu (1999), na długo przed przyjęciem pseudonimu ,,Normal Leto”, zaprzyjaźnił się ze Zdzisławem Beksińskim. 6-letnią przyjaźń przerwało morderstwo Beksińskiego w lutym 2005. Rok później przyjął pseudonim Norman Leto. Jego debiutancki, indywidualny pokaz prac miał miejsce w 2007 roku w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. W tym samym roku został zaproszony do współpracy z reżyserem Krystianem Lupą nad sztuką teatralną ,,Factory Two”, do której Norman Leto przygotował sekwencje wideo wyświetlane podczas spektaklu. W latach 2009-2010 Leto rezydował w Nowym Jorku, pracując nad autobiograficzną powieścią ,,Sailor”, jednocześnie kończąc film pełnometrażowy o tym samym tytule. W pełni sfinansowany przez autora film miał swoją premierę na 10. międzynarodowym festiwalu Era Nowe Horyzonty. Pomimo początkowego braku zainteresowania autora współpracą z zewnętrznymi producentami czy dystrybutorami, ,,Sailor” wyświetlany był na całym świecie na art-house’owych festiwalach filmowych i w instytucjach sztuki współczesnej.

W 2010 roku Norman przeprowadził się do Warszawy. Jednocześnie zaczął prezentować nową serię obrazów, a także zaczął prace nad filmem ,,Photon”, przedstawiającym historię życia jako fenomenu. Premiera miała miejsce w 2017 roku na międzynarodowym festiwalu filmów dokumentalnych CPH:DOX w Kopenhadze (premiera europejska) oraz na HotDocs w Toronto (premiera amerykańska). Polska premiera odbyła się na 17. edycji T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, w ramach programu głównego. W styczniu 2017 autor, tworząc nową serię autobiograficznych obrazów, rozpoczął pracę nad kolejnym scenariuszem o roboczej nazwie „Pilot 9/11″. Historia ukazuje wydarzenia z 11 września 2001 roku z perspektywy amerykańskich pilotów przechwytujących. W czerwcu 2017 roku Norman Leto pojawił się w wideoklipie „I Promise” grupy Radiohead.