CRACOW ART WEEK KRAKERS 2021: (NO) HOPE / 10 EDYCJA

13-20 czerwca 2021

W 2020 roku wszyscy doświadczyliśmy sytuacji znacząco wpływającej na rzeczywistość w której żyjemy. Przez wiele tygodni i miesięcy nasze myśli, nasza codzienność, podporządkowane były epidemii. Doniesienia o osobach zarażonych i coraz gorsze statystyki paraliżowały działania. Ograniczone możliwości spotykania się i wychodzenia na zewnątrz dla wielu okazały się wysoką ceną za bezpieczeństwo. Lockdown, zamknięte lasy, zamknięte przestrzenie i przewidywany kryzys gospodarczy oraz wielka niepewność jutra – dla wszystkich były i wciąż są trudne. Działania w polu kultury i sztuki zostały wstrzymane na wiele tygodni, niektóre przeniosły się do sieci. Jak wielu obywateli, także przeważająca liczba artystów, ale także osób prowadzących galerie, project roomy czy organizujących warsztaty artystyczne znalazła się w dramatycznej sytuacji. Jednak niewyczerpana kreatywność i narzucana sobie autodyscyplina w pracy twórczej pozwoliły na przezwyciężenie stanu zwątpienia i stagnacji. Warto pamiętać, że bez sektora kultury jakakolwiek wizja przyszłości czy życia społecznego staje się straszliwie przygnębiająca.

(NO) HOPE

Zdecydowaliśmy się na przewrotne hasło jako motyw przewodni jubileuszowej edycji krakowskiego tygodnia sztuki. Temat kolejnej edycji Krakersa sam z siebie wyłonił się jako odpowiedź na otaczającą nas sytuację pandemiczną. Oscyluje on wokół dwóch przeciwstawnych, utopijnych wizji: dających nadzieję na przyszłość lub definitywnie ją odbierających. Temat ten nakierowuje na wiele interpretacyjnych tropów: zwraca naszą uwagę na ekonomię czy ekologię, ale również eksploruje tematy społeczne czy artystyczne. Solarpunkowe wizje przyszłości czy nasilający się ruch preppersów. W którą stronę bardziej przechyla się wskazówka? Futurystyczne wizje zagłady, dystopia, czarne scenariusze czy projekty ratunkowe: „No future” czy „Yes we can”? A może „Make the planet great again”? Pytamy jak w tej sytuacji widziany jest człowiek – czy analizujemy siebie przez pryzmat destrukcji czy kreacji (środowiska, swojego życia, ciała, relacji, zasobów, dziedzictwa kulturowego itd.?) A w końcu – czy sztuka daje nadzieję? I jakie ma miejsce w rzeczywistości, którą pomagała i wciąż pomaga uczynić lepszą, dać nam siłę do przetrwania? Czym obecnie powinna zajmować się sztuka? Czy być wyrazem duchowej strony jednostki czy ekscentryczną rozrywką dla wybranych?

Ze względu na trudną sytuację, w której znalazła się cała cywilizacja, edycję 2021 projektu chcemy poświęcić rozważaniom na temat kryzysu światowego, rzeczywistości w trakcie/po epidemii i roli kultury w na nowo kształtującym się świecie, zmienionym przez COVID-19. Wierzymy, że nasze działania pokażą wszystkim zainteresowanym szeroką i silna swoją różnorodnością ofertę kulturalną Krakowa, po raz kolejny odkryjemy przed widownią artystyczną specyfikę miasta, będziemy wspierać i promować nowe miejsca i artystów, a przede wszystkim sztukę współczesną w przestrzeni Krakowa i pozostaniemy platformą komunikacyjną, edukacyjną, informacyjną i promocyjną oraz miejscem spotkań ośrodków sztuki niezależnej i mieszkańców miasta.

W 2021 roku minie również 10 lat od czasu pierwszej edycji KRAKERSa – wtedy jeszcze w formule weekendowej. Przez ostatnią dekadę setki artystów, galerzystów, krytyków, kuratorów, animatorów, managerów i wolontariuszy pracowało rok w rok nad kolejnymi edycjami projektu – wydarzenia, którego zasięg konsekwentnie się powiększał, wykraczając poza granice miasta. Przez ten czas Krakers stał się znanym w środowisku artystycznym wydarzeniem. Trzecia edycja krakowskiego tygodnia sztuki to konsekwentnie prezentacja sztuki współczesnej. Przez siedem dni, wypełnionych wernisażami, wydarzeniami perfomatywnymi, spotkaniami i dyskusjami, organizatorzy zderzają ze sobą w programie głównym galerie z wieloletnią tradycją i efemeryczne project room’y, co sprawia, że jest to niepowtarzalna okazja do bliższego poznania krakowskiego świata sztuki. W trakcie trwania projektu w przestrzeniach podmiotów zaproszonych do współpracy organizowane są wystawy specjalnie przygotowane na to wydarzenie.

Co roku impreza powiększa swój zasięg i liczbę uczestników zarówno po stronie podmiotów przygotowujących wydarzenia artystyczne jak i po stronie publiczności. Poza kilkudziesięcioma wystawami w galeriach dobrze znanych na kulturalnej mapie Krakowa, wciąż odkrywamy przed szeroką publicznością nowe miejsca i inspirujemy do zakładania nowych przestrzeni prezentujących sztukę współczesną. Cracow Art Week pozwala odkryć artystyczną specyfikę miasta. Uczestnicy wydarzenia, podążając zgodnie z mapą i programem mają okazję poznać wcześniej nieznane im inicjatywy, artystów oraz ich prace. KRAKERS oferuje także bogaty program towarzyszący obejmujący warsztaty, oprowadzania szlakiem krakowskich galerii, spotkania z artystami, ekspertami rynku sztuki oraz panele dyskusyjne. Bogaty i zróżnicowany program główny, a także współpraca z publicznymi instytucjami kultury sprawia, że weekend przestał wystarczać na zorganizowanie licznych wydarzeń i wernisaży. Z tego powodu od 2019 roku realizujemy dobrze znany na świecie format art week’u, czyli tygodnia ze sztuką, tropem innych dużych miast Europy takich jak Berlin czy Paryż.

Projekt Cracow Art Week KRAKERS 2021: (NO) HOPE jest współfinansowany ze środków miasta Krakowa.

Zapraszamy również na media społecznościowe:
www.facebook.com/cracowartweek i www.instagram.com/cracowartweek