Our garden

Start: 13.04.2019, Time: 8 pm

The garden is open on Saturday between 6 pm and 9 pm.

Address: 15 Czysta street

Artists

Bogusław Bachorczyk, Bartosz Czarnecki, Karolina Jabłońska, Marcin Janusz, Magdalena Kościsz, Tomasz Kręcicki, Katarzyna Kukuła, Agata Kus, Bartek Leśniak, Krzysztof Maniak, Aleksandra Młynarczyk-Gemza, Joanna Rolicka, Filip Rybkowski, Adam Rzepecki, Justyna Smoleń, Michał Sroka, Radosław Szlęzak, Przemysław Wideł, Małgorzata Wielek-Mandrela, Monika Drożyńska, Jerzy Kosałka, Tomek Kręcicki.

Curator

Bogusław Bachorczyk

Event description

The idea to introduce art to the garden came to be in 2018, when we’ve invited a few artists, mostly from Cracow, to cooperate. They were asked to present their work to the garden and to the host. The artists personally made and installed the works which had infected the area discreetly, growing on the ground, doors, walls, and trees. Despite not always being made from lasting materials, they will stay in this place forever, decaying with time, as it is embedded in their nature.
The garden is open on Saturday from 6pm to 9pm. We’ve scheduled many attractions: the premiere of our signboard, the first number of „Nasz Ogródek” magazine, in which you will find works and texts created by the authors taking part in the project, new projects in our space and other musical and visual performances. For more details please see the „Nasz Ogródek” Facebook page).

Opis miejsca

Nasz ogródek Miejsce na Czystej 15 w Krakowie zostało wynajęte dwa lata temu przez Bogusława Bachorczyka na potrzeby pracowni artystycznej. W przeszłości były tu stajnie dla koni, stolarz, mieszkała dama z kurą, mieścił się tu magazyn antykwaryczny, studio fotograficzne i punkt ksero. Podwórko nie cieszyło się szczególnym zainteresowaniem tymczasowych lokatorów ani mieszkańców sąsiedniej kamienicy. Przez wiele lat ulegało rozkładowi. Kiedy Bachorczyk przeniósł tu swoją pracownie, zaopiekował się małym ogródkiem i odświeżył przestrzeń wokół. Odświeżył rynny pomalował drzwi, a także zasiał nowe rośliny z nasion, które przywiózł ze swoich podróży: Beskidów, Ustki, Berlina, Kassel, kieleckiego Umru. Pomysł wprowadzenia sztuki do ogrodu pojawił się latem 2018 roku. Kilku artystów, w większości krakowskich, zostało zaproszonych do współpracy. Zostali poproszeni o obdarowanie swoją pracą gospodarza i ogródka. Osobiście wykonali i zainstalowali swoje prace. Obiekty i obrazy dyskretnie infekowały przestrzeń, rosnąc na ziemi, drzwiach, ścianach i drzewach. Zostały na stałe w tym miejscu, nie zawsze wykonane z trwałych materiałów, staną się przedmiotem progresywnego rozkładu, który celowo wpisany jest w ich naturę. Projekt, który nie był wspierany żadną zewnętrzną dotacją a był potrzebą nie kapitalistycznej wymiany emocji, więzi artystów z artystami i artystów z gospodarzem i miejscem.Ta wspólna praca doprowadziła do odwrócenia nieprzyjaznej atmosfery podwórka i pozwoliła zarówno artystom, jak i mieszkańcom domu cieszyć się pięknem nowej przestrzeni na Czystej. Ogród służy jako kameralne, nieinstytucjonalne miejsce spotkań i dalszych artystycznych eksploracji. Projekt jest nadal w toku i dołączają do niego nowi artyści.

Links

Map