Opis wydarzenia
Na wystawie w krakowskiej przestrzeni Fundacji Razem Pamoja znajdą się fragmenty dzieł literackich, filmowych i plastycznych, dokumentujących niełatwą pozycję miejscowości o kolonialnej przeszłości wobec współczesnej polityki emigracyjnej, pamięci kolonializmu i kapitalistycznego neokolonializmu, który skazuje konkretne kraje i społeczności na marginalizację i podrzędność. Za tło posłuży nam biografia Adeli Hugo, córki wielkiego poety Victora Hugo, i jej współczesne filmowe oraz artystyczne odbicia.
Opis miejsca
Fundacja Razem Pamoja zrzesza artystów, społeczników i filozofów i nauczycieli przede wszystkim z Polski, Kenii i Indonezji. Od 2010 roku działa na dwóch podstawowych, wzajemnie uzupełniających się i przenikających filarach: Sztuce i Edukacji. Początkowo przede wszystkim skupialiśmy się na organizowaniu współpracy uczniów i nauczycieli z Polski i Kenii. Jednak coraz silniejsze działania z i wobec obiegu sztuki, powiększające się grono naszych przyjaciół, większe doświadczenie, uruchomienie przez nas przestrzeni sztuki na trzech kontynentach spowodowało rozszerzenie spektrum naszych działań i przesunięcie akcentów z projektów stricte edukacyjnych na te o wymiarze artystycznym lub artystyczno-edukacyjnym. Fundacja Razem Pamoja stworzyła galerię Księgarnia | Wystawę w Krakowie, Mathare Art Gallery w Nairobi oraz Sesama w Yogyakaracie. Ponadto organizuje lub partycypuje w szeregu innych przedsięwzięć artystycznych, edukacyjnych i politycznych. Współpracowaliśmy z instytucjami publicznymi takimi jak: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie, Gdańska Galeria Miejska w Gdańsku, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, National Museum w Nairobi.
W 2014 wraz z Książką i Prasą, Le Monde Diplomatique – edycja polska, w serii Artystyka wydaliśmy książkę „Ku Afryce. Poznawać, Działać, Dzielić się”. Od 2016 roku Fundacja Razem Pamoja jest organizacją pożytku publicznego.
Linki
Mapa