Opis wydarzenia
Pierwszą instalację w tym sezonie zaprezentuje artysta wizualny, muzyk, rysownik i twórca komiksów – Maciej Pałka. Będzie to instalacja audiowizualna „The Tower” – analogowy, żywy instrument, zaprojektowany metodą hakowania hardware’u. Jest synchronizowany w czasie rzeczywistym z aktywnością odbiorców, co prowadzi do interakcji na płaszczyźnie odbiorca/widz – maszyna.
Jak będzie wyglądała archeologia przyszłości, gdy pozostałości ludzkiej cywilizacji staną się domeną właściwą bardziej geologii i biologii niż historii? Jakie artefakty pozostawimy przyszłym badaczom? Ekspozycja „The Tower” pozwoli odwiedzić tajemnicze miejsce w przyszłości, gdzie odkryto kryptydy dziwnych insektów.
Opis galerii
Galeria „Baszta” to nowe miejsce na mapie sztuki współczesnej w Krakowie. Nietypowa lokalizacja i bryła galerii mają stać się punktem wyjścia do tworzenia niepowtarzalnych instalacji typu site-specific. Większość galerii w Krakowie działa w formule white cube, która zakłada zupełną przeźroczystość przestrzeni wystawienniczej, na rzecz lepszej ekspozycji dzieła. „Baszta” ma odwracać te relacje – trudna przestrzeń może w ciekawy sposób wpływać na kształt i tematykę dzieła. W okresie maj-październik 2018 rok, zorganizowano 6 wydarzeń artystycznych w nietypowej przestrzeni architektonicznej – ruinach XVI-wiecznej baszty. Artyści zaprezentowali wystawy, performance i instalacje typu site-specific, które spotkały się ze znakomitą odbiorem tego rodzaju sztuki współczesnej prezentowanej poza ścisłym centrum Krakowa
Opiekę kuratorską nad galerią sprawuje Artur Wabik. Wykładowca krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, artysta sztuk wizualnych, publicysta i badacz popkultury. Związany z ruchem graffiti, a następnie ze street artem, autor murali i instalacji w przestrzeni publicznej. Dzięki tej współpracy, niecodzienna przestrzeń wystawiennicza staje się wyzwaniem również dla studentów ASP, pobudza do artystycznych poszukiwań i nowatorskich działań.
Linki
Mapa