Lady Dada

Artyści

Lena Berg (NO), Nadia Bournoville (SE/DE), Abigail Child (USA), Daniel Cojocaru (RO/DE), Zuzanna Janin, Bartek Jarmoliński, Monika Mausolf, Kaja Pilch, Bianka Rolando, Sarah Schönfeld (DE), Magdalena Zając

Kuratorzy

Renata Kopyto, Iwona Demko

Miejsce

Galeria Domu Norymberskiego

ul. Skałeczna 2

Wernisaż

18.10. godz. 16:00 – 20:00

Dodatkowe informacje

Wystawa czynna w godzinach

pon. – pt. w godz. 12:00 -18:00, sob.-nied. 11:00-18:00

Opis wydarzenia

Elsa von Freitag-Loringhoven, zapomniana przez historię sztuki niemiecka prekursorka awangardy artystycznej, była w drugiej dekadzie XX wieku jedną z barwniejszych postaci nowojorskiej bohemy. Jej występy w niezwykłych kostiumach na ulicach Nowego Jorku można z powodzeniem uznać za pionierskie performansy lub happeningi, w których Elsa traktowała swoje ciało jak żywe dzieło sztuki. Wystawa „Lady Dada” zaprezentuje artystki i artystów, którzy w swoich pracach odnoszą się bezpośrednio do działalności baronessy lub z nią korespondują.

Opis miejsca

Galeria Domu Norymberskiego istnieje od 2011 roku i organizuje wystawy artystów krakowskich, niemieckich oraz projekty międzynarodowe, jak i prezentacje sztuki w przestrzeni publicznej. Do naszych cyklicznych projektów należą organizowane corocznie wystawy sztuki kobiet (marzec) oraz wystawy łączące sztuki wizualne z literaturą w ramach Festiwalu Conrada (październik – listopad). Nasza instytucja, ze względu na swój charakter, współpracuje z Akademiami Sztuk Pięknych w Krakowie i Norymberdze oraz z wieloma galeriami w obu miastach.