Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora/Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie

Skok pamięciowy

Wernisaż: 12 kwietnia 2019, Godzina: 18:00

Galeria będzie czynna w czwartek i piątek w godzinach 16.00-20.00, w sobotę w godz. 10.00-19.00 i niedzielę w godz. 11.00-17.00

Adres: ul. Sienna 7/5

Artyści

Tadeusz Kantor, Wojtek Ziemilski, Norbert Delman, Mateusz Kula, Łukasz Surowiec

Kuratorzy

Kolektyw Kuratorski

Opis wydarzenia

Skok materialny = skok pamięci? Twórczość Tadeusza Kantora teraz, w czasie powrotu do sprawczości rzeczy, w soczewce koncepcji nowych materializmów. Bio-obiekty, systemy przedmiotów połączonych z człowiekiem, maszyny, rzemieślnicze konstrukcje i przedmioty najniższej rangi a współczesne androidy, hybrydy, cyborgi. Prace Kantora w sieci związków z działaniami artystów młodego pokolenia: zastanowimy się nad sprawczością rzeczy w kontekście kultury pamięci. Także nad technologią, która uniemożliwia skuteczność w czasach skrajnej wydajności, lecz jej funkcja jest związana z pamiętaniem.

Opis galerii

Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora po raz pierwszy została udostępniona w 1995 roku, 5 lat po śmierci Artysty. W tym mieszkaniu-pracowni Tadeusz Kantor w latach 1987-1990 tworzył ostatnie dzieła swojego życia. Zachowały się meble, pisma, rysunki, przedmioty osobiste, pamiątki z podróży, które są prezentowane w Pokoju Artysty. Wystrój wnętrza uchyla rąbka tajemnicy osobowości twórcy, pozwala przyjrzeć się skromnym warunkom, które dla Tadeusza Kantora były wystarczające, by tworzyć. W sąsiadującej z pokojem Galerii organizowane są wystawy czasowe, prezentujące przede wszystkim prace Tadeusza Kantora. Zaproszenie do tej przestrzeni Kolektywu Kuratorskiego jest otwarciem Galerii przy ulicy Siennej na nowe działania, poszerzeniem programu wystaw w tej przestrzeni oraz próba konfrontacji twórczości Tadeusza Kantora z działaniami zaproszonych artystów.

Linki

Mapa