Vistula is burning

Wystawa międzynarodowa w ramach projektu „Nature is my Homeland”

Artyści

Zuza Banasińska, Lea Gudrich, Johannes Vogl, Mario Kolaric, Emilija Radojičić, Luka Cvetković, Tijana Petrović, Davor Gromilović, Michalina Bigaj, Katarzyna Skrobiszewska, Magdalena Lazar

Kuratorki

Katarzyna Skrobiszewska, Magdalena Lazar

Miejsce

Hotel Cracovia
al. marsz. Ferdynanda Focha 1

Wernisaż

20.10. godz. 18:00 (wernisaż został przeniesiony online)
Zwiedzanie w reżimie sanitarnym, ograniczona liczba osób.
Performance Luki Cvetkovicia – 20.10. (szczegółowe informacje na Facebook’u)

Opis wydarzenia

Mimo, że katastrofa ekologiczna spędza sen z powiek zaczynamy stopniowo przeczuwać jasne strony tego co może wydarzyć się po chaosie. Kryzys ekologiczny stał się na tyle obecny w naszej świadomości i nieodłączny doświadczeniu, że sprowokował niezwykłą reakcję wyobraźni. Pojawia się taki styl narracji, która intensywne penetruje język w celu lokalizacji kulturowych wzorców i metafor dla tego, co niesamowite, niedyskursywne a realne. Płonąca woda jako zderzenie dwóch żywiołów, jest rodzajem nowych narodzin. Otwarciu wystawy „Vistula Is Burning” w dawnym hotelu Cracovia towarzyszyć będzie performance Luki Cvetkovicia. Luka Cvetković, młody artysta z Belgradu to współtwórca artystyczno-kuratorskiego kolektywu Institut Za Aplauz (The Applause Institute), badającego wzajemne relacje między (re)prezentacją a odbiorem sztuki w przestrzeni publicznej. Ze względu na epidemię na wernisażu obowiązywać będzie limit zaproszonych gości.

Wystawa z udziałem niemieckich, polskich oraz serbskich artystów odbędzie się w dawnym Hotelu Cracovia w ramach projektu ASP w Krakowie „Nature is my Homeland” finansowanego przez NAWA.

Opis miejsca

Dawny hotel Cracovia i kino Kijów stanowi najciekawszy kompleks architektury modernistycznej w Krakowie. Zaprojektowany w latach 60-tych przez Witolda Cenckiewicza, wpisany wraz z kinem do rejestru zabytków w 2016 r., hotel przeszedł pod opiekę Muzeum Narodowego. W przyszłości ma stać się siedzibą galerii designu, architektury oraz sztuki najnowszej. Wystawa „Vistula is burning” zajmuje siedzibę dawnego biura podróży „Orbis” oraz hol hotelu ze słynną złotą mozaiką Krystyny Strachockiej-Zgud.