KRAKERS 2017: PO-MIĘDZY
Jesienna odsłona KRAKERS: Po-między to refleksja nad wartościami oraz percepcją. To przestrzeń interakcji oraz eksploracji owego między. Horyzont sztuki ze względu na brak jednoznacznej definicji jest obszarem, który można swobodnie otworzyć i w jego ramach zasypać pewną przepaść, już nie w sensie sztuki, lecz na poziomie dużo głębszym, bo społecznym lub dosadniej – międzyludzkim. Jest to zatem impuls do zrewidowania pojęcia obcości i poprzez sztukę – uwrażliwienia na wartości społeczne. Stawka w tym wypadku jest najwyższa, jest to bowiem drugi człowiek.
KRAKERS: Po-między stawia pytanie o egalitarność sztuki oraz status doświadczenia estetycznego. Program dedykowany jest grupom, których dostęp do oferty kulturalnej z różnych względów bywa utrudniony. Pierwsza z nich to osoby głuche i niedosłyszące dla których we współpracy z Krakowską Fundacją Rozwoju Edukacji Niesłyszących im. Marka Mazurka „Między Uszami” oraz małopolskim oddziałem Polskiego Związku Głuchych zorganizowaliśmy oprowadzanie szlakiem krakowskich galerii sztuki z tłumaczeniem na język migowy. To inicjatywy niezwykle istotne, zarówno w kontekście wymiany doświadczeń, jak i oswajania wzajemnej obecności w przestrzeni. Działania te wpisują się w wrześniowe obchody Międzynarodowego Dnia Głuchych.
Barierą w kontakcie ze sztuką bywa również duża odległość od instytucji kultury. To właśnie ona stanowi problem dla mieszkańców małych miejscowości – kolejnej, równie ważnej grupie której dedykowane są jesienne wydarzenia pod hasłem po-między. Gościmy w Krakowie członków oraz sympatyków Stowarzyszenia Razem dla Białobok, dla których przygotowaliśmy oprowadzanie po krakowskich galeriach i instytucjach kultury. We współpracy z Muzeum Interaktywnym MICET odbędą się również warsztaty inspirujące uczestników do stawiania pytań o relacje człowieka z dziełem sztuki oraz potrzebę twórczego bycia. Inicjatorem tego obszaru wymiany doświadczeń jest Andrzej Żygadło, artysta urodzony w Białobokach.
Trzecią grupę stanowi młodzież gimnazjalna i licealna do której skierowane są warsztaty oscylujące wokół zagadnień związanych z polską awangardą XX wieku odbywające się w galerii Dwa Okna związanej z postacią Marii Jaremy. Pragniemy przybliżać obszary sztuk wizualnych, a poprzez wspólne działanie kształtować postawę młodego odbiorcy, zachęcając również do aktywności twórczych.
Projekt jesiennej odsłony KRAKERS: Po-między nie mógłby się odbyć bez wsparcia Narodowego Centrum Kultury oraz Wydziału Kultury Urzędu Miasta w Krakowie.
24 Września
Pojęcia abstrakcyjne – oprowadzanie z tłumaczeniem na język migowy
Miejsce zbiórki: Plac Bohaterów Getta
Spacer „Pojęcia abstrakcyjne” to okazja do poznania świata sztuki „od kuchni”. Startujemy z Plac Bohaterów Getta. Zaczynamy od znajdującej się na Podgórzu Olympia Galeria, która od 1999 promuje sztukę współczesną, zapraszając do współpracy młodych kuratorów i artystów. Drugim punktem będzie miejsce nietypowe – Księgarnia / Wystawa, czyli galeria sztuki, księgarnia i intelektualny salon Fundacji Razem Pamoja działającej na rzecz współpracy edukacyjnej oraz artystycznej Polski i Kenii. Zwieńczeniem będzie oprowadzanie po Muzeum Sztuki Współczesne obejmujące najnowszą wystawę „Sztuka w sztuce“ oraz imponującą, stałą kolekcję muzeum.
Strona wydarzenia: https://www.facebook.com/events/151282355461284
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona, o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy na adres: cracowgalleryweekend@gmail.com.
Prosimy o zatytułowanie maila „Pojęcia abstrakcyjne“, w treści prosimy o podanie imienia i nazwiska.
28 Września
Laboratorium awangardy – bliskie spotkanie z Marią Jaremą
Miejsce: Galeria 2Okna, ul. Józefa 40
Warsztaty skierowane do młodzieży gimnazjalnej i licealnej oscylujące wokół zagadnień związanych z polską awangardą XX wieku. Punktem wyjścia będzie spotkanie w Galerii 2 OKNA związanej z postacią Marii Jaremy – czołowej, krakowskiej przedstawicielki awangardy.
Chcesz poznać postać czołowej polskiej przedstawicielki awangardy, buntowniczki Marii Jaremy? Odwiedzić miejsce z nią związane? Poznać technikę w której tworzyła? Zapraszamy na warsztaty pt: Laboratorium awangardy – bliskie spotkanie z Marią Jaremą.
Poznasz niezwykłą technikę graficzną której Jarema była mistrzynią. Technikę kapryśną, zawierającą w sobie element zabawy i przygody. Budzącą ducha odkrywcy, a równocześnie poprzez mnogość wariantów, pozwalającą poznać zagadnienia technologii malarstwa i grafiki. Technikę pokazującą, iż tworzyć można zarówno używając profesjonalnych materiałów jak i rzeczy z znajdujących się w najbliższym otoczeniu. Uczącą radości tworzenia na równi z artystyczna pokorą.
1 Października
Rytm awangardy – interdyscyplinarny spacer śladami krakowskiej awangardy
Miejsce zbiórki: Fontanna Fryderyka Chopina na Plantach (projektu Marii Jaremy) vis-a-vis Filharmonia Krakowska
Błysk szpady, stukot tramwajowych kół, dzwonienie słów. Czy miasto da się zobaczyć w rytmie? Czy miasto ma swój osobisty rytm? Czy ma znaczenie ilość kroków, kierunek otwierania konkretnych drzwi? Zobaczymy czy to, co wydarzyło się w Krakowie, mogło się zdarzyć wszędzie. Odkryjemy miejsca i zaułki związane z Krakowską Awangardą. Wymiesza się literatura, sztuki plastyczne, teatr i dźwięk. Być może wyjaśni się, jak to możliwe, że senny, w zasadzie prowincjonalny Kraków stał się domem dla, z definicji buntowniczych, artystów awangardy.
MIEJSCA:
- ul. Jagiellońska 5
- ul. Szewska 21/5
- CK Browar
- Pałac Sztuki w Krakowie / The Palace of Fine Arts in Kraków
- Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej
- Muzeum Krzysztofory Kraków
- ul.Mikołajska 8
- ul.Szpitalna 21
- Plac Jana Matejki
- ul.Kurniki 6
- Kawiarnia Plastyków przy ul. Łobzowskiej 3
epilog: wizyta w pracowni Beresiów przy ul.Siemaszki
Strona wydarzenia: https://www.facebook.com/events/267819213707945
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona, o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy na adres: cracowgalleryweekend@gmail.com.
Prosimy o zatytułowanie maila „Rytm Awangardy“, w treści prosimy o podanie imienia i nazwiska.
13-15 Października
Razem dla Białobok
Gościmy w Krakowie członków oraz sympatyków Stowarzyszenia Razem dla Białobok, organizacji zorientowanej na ochronę dóbr kultury i lokalnego dziedzictwa rejonów Podkarpacia. Celem tego przedsięwzięcia jest poszerzenie ich zainteresowań o zagadnienia związane ze sztuką współczesną. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć wdział w oprowadzaniu po miejscach związanych ze sztuką współczesną, takich jak: Jan Fejkiel Gallery, ZAPF, Księgarnia / Wystawa, Art Agenda Nova oraz MOCAK. Muzeum Interaktywne MICET przygotowało dla naszych gości z Białobok specjalne Warszaty pod hasłem „Tworzę, więc jestem“. Impulsem do tego działania jest postać Andrzeja Żygadło, artysty urodzonego w Białobokach, który ukończył krakowską ASP.