KRAKERS Fringe
2018
2 – 3 luty
Perpetuum Mobile w/ John Object, ШЩЦ (Konakov)/ Otwarcie wystawy
Kiedy: 2-3 luty, wtorek | godz. 20.00-8.00
Miejsce: SERCE | ul. Krakowska 41
Młodzi artyści, muzycy i promotorzy łączą siły przy realizacji Perpetuum Mobile 2018 – jedno-nocnego doświadczenia audio-wizualnego, zrzeszając szereg artystów przede wszystkim z Polski i Ukrainy.
Ten projekt kuratorsko – promotorski ma na celu wyeksponowanie nowej fali w sztuce i kulturze.
Współczesna muzyka i sztuki wizualne odzwierciedlają obecny stan stosunków społecznych i politycznych – szczególnie łatwe jest to do zaobserwowania na przykładzie dzisiejszej Ukrainy. Chcemy badać potencjalne możliwości użycia sztuki jako sposobu likwidacji zapory politycznej, społecznej, kulturowej i wynikającego z tego niepokoju, który odbija się echem w naszym życiu.
PERPETUUM MOBILE bada obecny stan muzyki oraz innych form praktyk dźwiękowych, wizualnych i audio-wizualnych.
Strona wydarzenia: https://www.facebook.com/events/302358213618603/
2017
3 października
Filmowa odsłona KRAKERS Fringe „Nosferatu, symfonia grozy”
Kiedy: 3 października, wtorek | godz. 20.00
Miejsce: Bomba na Placu | pl. Szczepański 3
Projekcja filmu Nosferatu, czyli arcydzieła kina niemego z przygotowaną przez Virtal Geishę oprawą muzyczną – granym na żywo dj setem stworzonym przy użyciu płyt winylowych z jej kolekcji. Przed projekcją odbędzie się prelekcja wprowadzającą do filmu, którą wygłosi kurator projektu, historyk sztuki Piotr Zdybał.
Filmowy ekspresjonizm był jednym z najbardziej wyrazistych nurtów w historii niemieckiej kinematografii. Tradycję tworzenia filmów przepełnionych aurą tajemnicy i niepokojącą atmosferą sennego koszmaru zapoczątkował Robert Weine, autora kultowego „Gabinet doktora Caligari” (1913). Alegoryczna historia o demonicznym doktorze Caligarim i somnambuliku Cezarze dała początek wielkiej filmowej przygodzie, która pełnymi garściami czerpała z tradycji romantyzmu, ludowy podań oraz fantastycznych legend o nieprawdopodobnym wręcz potencjale, które niemieccy reżyserzy błyskotliwie zespoili z pełną deformacji, modną wówczas estetyką malarstwa ekspresjonistycznego.
Strona wydarzenia: https://www.facebook.com/events/123120338347466/
25 – 29 września
Kraków Art House znowu w akcji
Miejsce: Kraków Art House, ul. Szwedzka 8, Kraków
Artystyczny kolektyw rezydencji przy Szwedzkiej znów zaprasza do wspólnego działania i odczuwania. Jak mówią organizatorzy – W ciągu ostatnich kilku lat willa na Szwedzkiej stała się domem dla wielu ludzi, którzy poszukują, eksperymentują i są wrażliwi na otaczającą ich rzeczywistość. Tkanka miejska, a w tym wypadku tkanka dzielnicy przekształca się podążając w nikomu nieznanym kierunku. Pragniemy dryfować razem z tymi zmianami otaczając je refleksją, działaniem i naszą obecnością. Istniejemy w swoim własnym czasie, queerujemy przestrzeń, pielęgnujemy relacje i dbamy o bliskość oraz czułość, które są źródłem lokalności…
PROGRAM:
25/09 – 19.00 – Montowanie, chill-out, hang-out, krzątanie
26/09 – 19.00 – Salon Piękności u Vali
27/09 – 20.00 – kino – Cockettes by David Weissman –http://www.cockettes.com/
27/09 – 21.00 – po filmie – spotkanie sąsiedzkie – rozmowa o lokalności, bliskości i działaniach na dzielnicy – zapraszamy chętnych do współpracy
28/09 – warsztaty z bliskości/przytulania oraz jam muzyczny i taniec
29/09 – otwarcie, instalacja, performans, mini-party
Strona wydarzenia: www.facebook.com/events/628632834191124/
15 września – 6 października
Wystawa grafik Witolda Winka – Rytuał
Miejsce: FRESZ GALLERY, ul. Karmelicka 18, Kraków
Wernisaż wystawy: 15 Września, 19.00
Intrygują mnie opuszczone miejsca kultu, pozostałości po starożytnych cywilizacjach, które do dziś nie mają jednoznacznie sprecyzowanej funkcji. Impulsem do mojej pracy stała się „pamięć miejsca” poddana analizom antropologicznym oraz przedefiniowana poprzez teorie rodem z filmów science-fiction. Symbole i znaki ze ścian grobowców czy jaskiń, kamienie megalityczne, pierwotne mapy nieba – w tym wszystkim doszukuje się aspektów tytułowych „rytuałów” – pierwiastka misterium, tajemnicy bliskiej moim grafikom. Czy część reliktów, artefaktów, które miały kiedyś łączyć człowieka z czymś „nieziemskim zatraciły” czy zyskały nowe znaczenie?
Strona wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1954525498158526
15 – 19 sierpnia
Lamella_kobiec_ość || jak będziemy nadal tańczyć
Miejsce: Kraków Art House, ul. Szwedzka 8, Kraków
To kilkudniowe wydarzenie w którym otwarte zostaną praktyki artystyczne, społeczne i polityczne. Będziemy rozmawiać, tańczyć, tworzyć nowe myśli, zadawać pytania, obcować ze sobą i innymi.
Spotkanie odbędzie się pod hasłem “Lamella_fem_ness || how do we keep on dancing” (Lamella_kobiec_ość || jak będziemy nadal tańczyć). Gościmy dwie choreografki z Berkeley (Kalifornia, USA). Podczas dwutygodniowej rezydencji w Krakow Art House & Lamella spędzamy czas z Miriam Wolodarski i Rosemary Hannon.
Spędzamy ze sobą czas, rozmawiamy, tańczymy, gotujemy i podróżujemy po różnych obszarach geopolityki, geopoezji, sztuki, aktywizmu i praktyk queerowych oraz feministycznych. Zapraszamy was do współtworzenia tego kilkudniowego święta kobiec_ości, sztuki choreografii myśli i emocji.
Strona wydarzenia: https://web.facebook.com/events/266962900467150/
11 sierpnia
Na podwórka #1 strefa0 – wystawa
Godzina: 19:00 – 22:00
Miejsce: ul. Św. Wawrzyńca 9
Inicjatorzy: Gosia Biluńska, Arek Dec, Michał Kozanecki, Klaudyna Masłowska, Weronika Mordel, Andrea Nikolov, Konrad Peszko, Maja Sadel, Ania Skrzypczyk, Szymon Szelc, Filip Turowski, Jagoda Wójtowicz, Konrad Żukowski
W 1997 roku Johnatan Wates publikuje na łamach magazynu Discovery niepozorny artykuł zatytułowany „Radiation in urban environment”1. Naukowiec, powołując się na rozmaite źródła, wśród najbardziej radioaktywnych miejsc w przestrzeniach zurbanizowanych wymienia: pustostany budynków mieszkalnych, zawilgocone piwnice, opuszczone strychy oraz podwórka miejskich kamienic2. Wates przeprowadza błyskotliwe wnioskowanie, dowodząc, iż po pierwsze: radioaktywność społeczna związana jest z gęstością w sensie fizycznym, a kiedy wartość ta zbliża się do liczby ujemnej, dana przestrzeń zyskuje cechy strefy zero. Po drugie: miano strefy zero jest stygmatyzujące …
Strona wydarzenia: https://www.facebook.com/events/109517866401293/