„KRAKERS – pierwszy krok do przełamania tradycyjnego Krakowa”, recenzja Klaudii Mazur

„W czerwcu miasto Kraków było miejscem pełnym kultury. Za nami Miesiąc Fotografii i Festival ArtBoom. My postanowiliśmy wrócić jeszcze na chwilę do krakowskiego gallery weekendu – Krakersa. Od 7 do 9 czerwca trwała w Krakowie jego druga edycja. Formuła Krakersa polega na tym, że przez trzy dni galerie, pracownie, miejsca twórczej działalności otwierają swoją przestrzeń dla odbiorców. Krakers jest krakowską adaptacją gallery weekendu wypracowaną i funkcjonującą między innymi w Berlinie czy w Warszawie. Wydarzenie ma na celu tworzenie sieci między poszczególnymi galeriami i galernikami, jak również jest to promocja niezależnej sztuki współczesnej i samych artystów. Miejsca, które zgłaszają swoje projekty, to często galerie mniej znane na rynku sztuki. Zatem Krakers może stać się pewnym łącznikiem między różnymi galeriami i galernikami, co na pewno ożywi aktualny rynek sztuki.

W tegorocznej edycji Krakersa wzięły udział: Małopolski Ogród Sztuki, Galeria Olympia, Galeria Łącznik, Galeria TheGreenroom, Stowarzyszenie Artystyczne Otwarta Pracownia, Galeria Strefa A, Cellar Gallery, Galeria Onamato, Stowarzyszenie Emilia, Art Agenda Nova, Galeria Sezonowa. W program Krakersa włączona została również wystawa końcoworoczna studentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Czy Krakers – krakowski gallery weekend jest potrzebny? Organizatorzy wspólnie mówią, że tak. Przede wszystkim przyświeca im jeden cel – animowanie rynku sztuki. Drugi fakt, to rosnące zainteresowanie wśród mieszkańców Krakowa tą formą aktywności kulturalnej. Krakers jest projektem, który stworzony został również dla samych galerników i galerii.”

Więcej na: www.poland-art.com