Wcielenie

Artyści

Iwona Demko, Katarzyna Kukuła, Małgosia Rozenau, Śom,Wioletta Jania, Ksenia Gryckiewicz, Ola Młynarczyk Gemza, Agata Szymanek, Tyśka Samborska, Marysia Michoń, Majka Natalia, Kat Hanula, Sandra Bąk, Jagoda Woźny,Elżbieta Suchecka, Maja Krysiak

Kuratorzy

Jagoda Woźny i Katarzyna Kukuła

Miejsce

NAGA Gallery
Bonobo, Mały Rynek 4

 

Finisaż

25 października godz. 18:00

Opis wydarzenia

„Wcielenie” to koncept wystawy kuratorstwa Jagody Woźny i Katarzyny Kukuły, w którym udział bierze 14 artystek pracujących w różnorodnych mediach. Projekt zrodził się w Galerii Sztuki Współczesnej NAGA w Sosnowcu. Jest to miejsce, które jednocześnie jest wędrującą przestrzenią, matrycą dla sztuki, macicą dla płodnej myśli, nieokreślonym tworem – domem dla pomysłów, serwerem dla projektów, tablicą marzeń. NAGA teraz wędruje do Krakowa. Bonobo (Księgarnia – kawiarnia podróżnicza) połączy wędrującą galerię, kobiecą introspekcję i świat podróżników. Artystki zabiorą odbiorcę na wyprawę do wewnątrz siebie, a miejsce wystawy zainspiruje do wędrówki po świecie. Spotkają się w wyjątkowym momencie: „KRAKERS” – Cracow Art Week 2020, aby sprawdzić czy znajdą wspólny język i płaszczyznę porozumienia. Czy wiele różni świat na zewnątrz od wewnętrznego przeżycia, czy po prostu jedn odzwierciedla drugie pozostając nie bez znaczenia i wpływu wobec siebie nawzajem?

Ekspozycja tworzy kompilację prac utworzonych na podstawie doświadczeń płynących z faktu posiadania ciała. Z tej perspektywy kobieta przygląda się swojej fizyczności, zmysłom i przeżyciom. Rozważamy wielowątkowe aspekty posiadania fizyczności, duchowości, psychiki w kontekście współczesności. Uruchamiamy zmysły i serca, aby przeprowadzić odbiorcę przez kobiecy wymiar przeżywania rzeczywistości. Operujemy na wielu poziomach, zewnętrznych, wewnętrznych i tajemnych. Zachęcamy do współodczuwania, niejednokrotnie trudnych aspektów kobiecości związanych z przeżywaniem zdarzeń, emocji, społecznych uwarunkowań z którymi przyszło nam żyć w początkach XXI wieku.