Artyści
Bogusław Bachorczyk, Bartosz Czarnecki, Karolina Jabłońska, Marcin Janusz, Jerzy Kosałka, Magdalena Kościsz, Tomasz Kręcicki, Katarzyna Kukuła, Agata Kus, Bartek Leśniak, Krzysztof Maniak, Aleksandra Młynarczyk-Gemza, Joanna Rolicka, Filip Rybkowski, Adam Rzepecki, Justyna Smoleń, Michał Sroka, Radosław Szlęzak, Przemysław Wideł, Małgorzata Wielek-Mandrela, Monika Drożyńska, Ewelina Gumienna, Władysław Markowski, Paweł Matyszewski, Thomas May, Gosia Mirga, Ewa Pasternak-Kapera, Michał Sosna, Wojciech Zasadni, Bettina Bereś, Piotr Kowalski, Maja Krysiak-Podsiadnik, Małgorzata Markiewicz, Paulina Ołowska, Kamil Sosin, Konrad Żukowski
Kurator
Bogusław Bachorczyk
Miejsce
Nasz Ogródek
ul. Czysta 15
Dodatkowe informacje
Informacja o dacie wydarzenia na Facebook’u
Opis wydarzenia
Nasz Ogródek już po raz czwarty zaprasza do wspólnego doświadczania sztuki. Otwarty na nowe współprace z artystami i artystkami, na tegoroczną edycję Krakersa przygotowuje poza wspólnym oglądaniem już znajdujących się w ogródku prac dla zwiedzających ogródkowe kino, koncert pośród roślin, rozmowy z artystami. Podczas wydarzenia będzie można zapoznać się z nowym i archiwalnymi numerami pisma Nasz Ogródek i zobaczyć nowe realizacje, które pojawią się w podwórku specjalnie na tę okazję.
Opis miejsca
Miejsce na Czystej 15 w Krakowie zostało wynajęte dwa lata temu przez Bogusława Bachorczyka na potrzeby pracowni artystycznej. W przeszłości były tu stajnie dla koni, stolarz, mieszkała dama z kurą, mieścił się tumagazyn antykwaryczny, studio fotograficzne i punkt ksero. Podwórko niecieszyło się szczególnym zainteresowaniem tymczasowych lokatorów ani mieszkańców sąsiedniej kamienicy. Przez wiele lat ulegało rozkładowi. Kiedy Bachorczyk przeniósł tu swoją pracownię, zaopiekował się małym ogródkiem i odświeżył przestrzeń wokół. Odświeżył rynny pomalował drzwi, a także zasiał nowe rośliny z nasion, które przywiózł ze swoich podróży: Beskidów, Ustki, Berlina, Kassel, kieleckiego Umru. Pomysł wprowadzenia sztuki do ogrodu pojawił się latem 2018 roku. Kilku artystów, w większości krakowskich, zostało zaproszonych do współpracy. Zostali poproszeni o obdarowanie swoją pracą gospodarza i ogródka. Osobiście wykonali i zainstalowali swoje prace. Obiekty i obrazy dyskretnie infekowały przestrzeń, rosnąc na ziemi, drzwiach, ścianach i drzewach. Zostały na stałe w tym miejscu, nie zawsze wykonane z trwałych materiałów, staną się przedmiotem progresywnego rozkładu, który celowo wpisany jest w ich naturę. Projekt, który nie był wspierany żadną zewnętrzną dotacją a był potrzebą niekapitalistycznej wymiany emocji, więzi artystów z artystami i artystów z gospodarzem i miejscem. Ta wspólna praca doprowadziła do odwrócenia nieprzyjaznej atmosfery podwórka i pozwoliła zarówno artystom, jak i mieszkańcom domu cieszyć się pięknem nowej przestrzeni na Czystej. Ogród służy jako kameralne, nieinstytucjonalne miejsce spotkań i dalszych artystycznych eksploracji. Projekt jest nadal w toku i dołączają do niego nowi artyści.