Nasz Ogródek 2022

Artystki / Artyści

Wojciech Gilewicz, Natalia Legutko, Kara Minasian, Dominik Stanisławski, Łukasz Surowiec, Grzegorz Siembida, Przemysław Piniak, Gabriela Pienias, Joanna Pawlik, Magdalena Tryba, Aleksandra Urban, Kacper Tomaszewski, Iga Radecka, Paweł Zięba, Jan Wolski, Bartek Górny, Marcin Jedlikowski, Nikita Kadan, Igor Przybylski, Dominik Ritszel

Muzyka

Marcin Barski, Karol Piwowarski, Mateusz Bednarz

Kurator

Bogusław Bachorczyk

Miejsce

Nasz Ogródek
ul. Czysta 15

Wernisaż

11.06.2022, g. 18:30-21:00

Dodatkowe informacje

Czynne w dniach:
17.06.2022, g. 19-21 | wydarzenie połączone z koncertem

Wydarzenie na Facebook’u

Opis wydarzenia

Nowa wiosenna odsłona kontynuowanej od 2018 roku inicjatywy w Ogródku na ul. Czystej 15. Nowi artyści i artystki, koncerty i spotkanie.

Opis miejsca

Miejsce na Czystej 15 w Krakowie zostało wynajęte od 2018 roku przez Bogusława Bachorczyka na potrzeby pracowni artystycznej. W przeszłości były tu stajnie dla koni, stolarz, mieszkała dama z kurą, mieścił się tu magazyn antykwaryczny, studio fotograficzne i punkt ksero. Podwórko nie cieszyło się szczególnym zainteresowaniem tymczasowych lokatorów ani mieszkańców sąsiedniej kamienicy. Przez wiele lat ulegało rozkładowi. Kiedy Bachorczyk przeniósł tu swoją pracownie, zaopiekował się małym ogródkiem i odświeżył przestrzeń wokół. Odświeżył rynny pomalował drzwi, a także zasiał nowe rosliny z nasion, które przywiózł ze swoich podróży: Beskidów, Ustki, Berlina, Kassel, kieleckiego Umru. Pomysł wprowadzenia sztuki do ogrodu pojawił się latem 2018 roku. Kilku artystów, w większości krakowskich, zostało zaproszonych do współpracy. Zostali poproszeni o obdarowanie swoją pracą gospodarza i ogródka. Osobiście wykonali i zainstalowali swoje prace. Obiekty i obrazy dyskretnie infekowały przestrzeń, rosnąc na ziemi, drzwiach, ścianach i drzewach. Zostały na stałe w tym miejscu, nie zawsze wykonane z trwałych materiałów, staną się przedmiotem progresywnego rozkładu, który celowo wpisany jest w ich naturę. Projekt, który nie był wspierany żadną zewnętrzną dotacją a był potrzebą niekapitalistycznej wymiany emocji, więzi artystów z artystami i artystów z gospodarzem i miejscem.Ta wspólna praca doprowadziła do odwrócenia nieprzyjaznej atmosfery podwórka i pozwoliła zarówno artystom, jak i mieszkańcom domu cieszyć się pięknem nowej przestrzeni na Czystej. Ogród służy jako kameralne, nieinstytucjonalne miejsce spotkań i dalszych artystycznych eksploracji. Projekt jest nadal w toku i dołączają do niego nowi artyści.