Nasz ogródek

Wernisaż: 13 kwietnia 2019, Godzina: 20:00

Ogródek otwarty w sobotę 18:00-21:00

Adres: ul. Czysta 15

Artyści

Bogusław Bachorczyk, Bartosz Czarnecki, Karolina Jabłońska, Marcin Janusz, Magdalena Kościsz, Tomasz Kręcicki, Katarzyna Kukuła, Agata Kus, Bartek Leśniak, Krzysztof Maniak, Aleksandra Młynarczyk-Gemza, Joanna Rolicka, Filip Rybkowski, Adam Rzepecki, Justyna Smoleń, Michał Sroka, Radosław Szlęzak, Przemysław Wideł, Małgorzata Wielek-Mandrela, Monika Drożyńska, Jerzy Kosałka, Tomek Kręcicki.

Kurator

Bogusław Bachorczyk

Opis wydarzenia

Pomysł wprowadzenia sztuki do ogrodu pojawił się latem 2018 roku. Zostało zaproszonych do współpracy kilku artystów, w większości krakowskich. Poproszono ich o obdarowanie swoją pracą gospodarza i ogródka. Osobiście wykonali i zainstalowali swoje prace. Obiekty i obrazy dyskretnie infekowały przestrzeń, rosnąc na ziemi, drzwiach, ścianach i drzewach. Zostały na stałe w tym miejscu, nie zawsze wykonane z trwałych materiałów, staną się przedmiotem progresywnego rozkładu, który celowo wpisany jest w ich naturę… Planujemy wiele atrakcji: premiera szyldu, pierwszy numer pisma „Nasz Ogródek”, w którym znajdą się prace i teksty autorów biorących udział w projekcie, nowe realizacje artystów w przestrzeni pracowni i ogródka, działania muzyczno-performatywno-wizualne.

Opis miejsca

Nasz ogródek Miejsce na Czystej 15 w Krakowie zostało wynajęte dwa lata temu przez Bogusława Bachorczyka na potrzeby pracowni artystycznej. W przeszłości były tu stajnie dla koni, stolarz, mieszkała dama z kurą, mieścił się tu magazyn antykwaryczny, studio fotograficzne i punkt ksero. Podwórko nie cieszyło się szczególnym zainteresowaniem tymczasowych lokatorów ani mieszkańców sąsiedniej kamienicy. Przez wiele lat ulegało rozkładowi. Kiedy Bachorczyk przeniósł tu swoją pracownię, zaopiekował się małym ogródkiem i odświeżył przestrzeń wokół. Odświeżył rynny, pomalował drzwi, a także zasiał nowe rośliny z nasion, które przywiózł ze swoich podróży: Beskidów, Ustki, Berlina, Kassel, kieleckiego Umru. Pomysł wprowadzenia sztuki do ogrodu pojawił się latem 2018 roku. Kilku artystów, w większości krakowskich, zostało zaproszonych do współpracy. Zostali poproszeni o obdarowanie swoją pracą gospodarza i ogródka. Osobiście wykonali i zainstalowali swoje prace. Obiekty i obrazy dyskretnie infekowały przestrzeń, rosnąc na ziemi, drzwiach, ścianach i drzewach. Zostały na stałe w tym miejscu, nie zawsze wykonane z trwałych materiałów, staną się przedmiotem progresywnego rozkładu, który celowo wpisany jest w ich naturę. Projekt, który nie był wspierany żadną zewnętrzną dotacją, a był potrzebą nie kapitalistycznej wymiany emocji, więzi artystów z artystami i artystów z gospodarzem i miejscem.Ta wspólna praca doprowadziła do odwrócenia nieprzyjaznej atmosfery podwórka i pozwoliła zarówno artystom, jak i mieszkańcom domu cieszyć się pięknem nowej przestrzeni na Czystej. Ogród służy jako kameralne, nieinstytucjonalne miejsce spotkań i dalszych artystycznych eksploracji. Projekt jest nadal w toku i dołączają do niego nowi artyści.

Linki

Mapa