Nasz Ogródek im. Dereka Jarmana
Czysta 15

NIE PAŃSKA HISTORIA

artystki – artyści

Kolektyw Frakcja (1-7) 1. Monika Czarska 2. Alicja Kujawska 3. Roksana Kularska-Król 4. Anka Leśniak 5. Aurelia Mandziuk 6. Beata Marcinkowska,7 Marta Ostajewska 8. Jakub Wójcik 9. Janek Kukułka Dominik Kuboń 11. Adrianna Gajdziszewska 12. osoba w kryzysie bezdomności 13. Michał Butrym 14.Joris Baumann 15.Katarzyna Kukuła i Mikołaj Gorzelak 16. Łukasz Błażejewski 17. Milan Zientara * ,Adam Martyniak

gospodarz

Bogusław Bachorczyk

miejsce

Nasz Ogródek im. Dereka Jarmana
Czysta 15

wernisaż

20.04.2024 – 18:00–20:00

dostępność

19–26.04.2024 – 16:00–18:00

OPIS

Poszerzenie kolekcji o nowe prace, Podczas wernisażu odbędzie się koncert Joris Baumann pt. Lieconic, będzie można również zobaczyć prace z ubiegłych lat. Pełna liczba uczestników pod linkiem w dokumentach Google.
https://docs.google.com/document/d/1CEpAJdRfR1eH3JfjeChGD_vjnHIgaVWFOMQux-CjTwo/edit?usp=sharing

O GALERII

Miejsce na Czystej 15 w Krakowie zostało wynajęte w 2018 roku przez Bogusława Bachorczyka na potrzeby pracowni artystycznej. W przeszłości były tu stajnie dla koni, stolarz, mieszkała dama z kurą, mieścił się tu magazyn antykwaryczny, studio fotograficzne i punkt ksero. Podwórko nie cieszyło się szczególnym zainteresowaniem tymczasowych lokatorów ani mieszkańców sąsiedniej kamienicy. Przez wiele lat ulegało rozkładowi. Kiedy Bachorczyk przeniósł tu swoją pracownię, zaopiekował się małym ogródkiem i odświeżył przestrzeń wokół. Odświeżył rynny pomalował drzwi, a także zasiał nowe rośliny z nasion, które przywiózł ze swoich podróży: Beskidów, Ustki, Berlina, Kassel, kieleckiego Umru. Pomysł wprowadzenia sztuki do ogrodu pojawił się latem 2018 roku. Kilku artystów, w większości krakowskich, zostało zaproszonych do współpracy. Zostali poproszeni o obdarowanie swoją pracą gospodarza i ogródka. Osobiście wykonali i zainstalowali swoje prace. Obiekty i realizacje dyskretnie zinfekowały przestrzeń, rosnąc na ziemi, drzwiach, ścianach i drzewach. Zostały na stałe w tym miejscu, nie zawsze wykonane z trwałych materiałów, staną się przedmiotem progresywnego rozkładu, który celowo wpisany jest w ich naturę. Projekt, który nie był wspierany żadną zewnętrzną dotacją a był potrzebą nie kapitalistycznej wymiany emocji, więzi artystów z artystami i artystów z gospodarzem i miejscem. Ta wspólna praca doprowadziła do odwrócenia nieprzyjaznej atmosfery podwórka i pozwoliła zarówno artystom, jak i mieszkańcom domu cieszyć się pięknem nowej przestrzeni na Czystej. Ogród służy jako kameralne, nieinstytucjonalne miejsce spotkań i dalszych artystycznych eksploracji. Projekt jest nadal w toku i dołączają do niego nowi artyści. W roku 2019 i 2023 otrzymało stypendium miasta Krakowa.

LINKI

Nasz Ogródek im. Dereka Jarmana | Czysta 15