Podczas Wydziału Sztuki w Mieście 9.0 prezentujemy projekty w rozszerzonej rzeczywistości – serię galerii zbudowanych w VR-owym środowisku Mozilla Hubs. Użytkownicy platformy mogą przemieszczać się po wirtualnej ekspozycji korzystając z wybranych avatarów, zwiedzać, eksplorować wykreowane przestrzenie. Szereg pomieszczeń prezentuje dzieła sztuki i dzieła projektowe zrealizowane przez studentów i pracowników Wydziału Sztuki. Przeniesione do wirtualnej rzeczywistości nabierają nowego kontekstu.

To teraz już wiesz | Artystka / Artysta : Lidia Krawczyk ft. Piotr Mierzwa

Miejsce: Fundacja Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ | ul. Tadeusza Kościuszki 37
Terminy performansu oddelegowanego: 11.06.2021, 14.06.2021, 17.06.2021 | 15:30-18:30

Różnorodna globalna kultura wizualna tak intensywnie dyktująca reguły rządzące naszymi sposobami widzenia, obezwładnia nas swoją ilością. Atakowani obrazami, wizerunkami, gestami, produktami do kupienia, krajobrazami do zwiedzenia czujemy się w obowiązku dostosowania się do nowej mechaniki tworzenia tożsamości na wzór narcyza szukającego uznania w innych, potwierdzenia własnego statusu. Kreujemy siebie na wzór dzieła, które posiada konkretny przekaz. Instagram, Pinterest, Behance, Facebook, Twitter, Flickr, EyeEm, Tumblr, Hotshoe, Digart, Dribble. Między innymi te serwisy wraz z mediami prasowymi czy reklamą w przestrzeni publicznej tworzą naszą tkankę widzenia i rozumienia. Za pomocą obrazów, wizerunków, póz i spojrzeń budujemy swoją osobowość, rozpoznajemy i nazywamy, układamy i dekonstruujemy. To nasz nowy język do komunikacji, którym z pasją się posługujemy.

Nie wiem, ale i tak się boję – performance oddelegowany | Artystka: Lidia Krawczyk

Różne lokalizacje
Otwarte: 13.06.2021 (niedziela) w godz. 11:00-18:00 | 19.06.2021 (sobota) w godz. 11:00-18:00 | 20.06.2021 (niedziela) w godz. 11:00-18:00

Nie produkujmy nowych obiektów.

Nie zapełniajmy naszych pracowni i mieszkań niechcianymi przez nikogo dziełami.

Dzielmy się. Darowujmy. Wymieniajmy.

Rysuję pokraczne związki.

Ułomne relacje.

Wykrzywione ciała.

Udajemy. Kłamiemy. Pozorujemy. Deformujemy.

W środku będąc zalęknionymi i zagubionymi istotami, obsesyjnie szukającymi pomocy, czułości i szczerości.

Czy może to tylko o mnie?

Performance oddelegowany został pomyślany przeze mnie jako akcja dziejąca się w przestrzeni miasta, w ruchu, w obszarze instytucjonalnej mobilności. W trakcie galeringu. Przedstawiam sitodruki na tkaninach, ubraniach, materiałach, ścierkach, chustach pochodzących z drugiej ręki, noszące ślady używania, poprzednich właścicielach, niechcianych, zużytych, nikomu już niepotrzebnych.

„The best of Kino Flyer” + pokaz animacji „Long Story…” | Artyści: ,,The best of Kino Flyer” – studenci i dyplomanci kierunków Digital Design, Grafika, Sztuka i Media oraz Art&Design; ,,Long Story…” – Kacper Kordus | Kuratorka: Wioletta Sowa


Miejsce:
Kino Paradox | Krupnicza 38

Projekcje w terminach: 14-20.06.2021 | dokładne godziny na stronie: https://wydzialsztuki.up.krakow.pl/

The best of Kino Flyer to selekcja najlepszych filmów dyplomowych i etiud studenckich, nagradzanych i pokazywanych na festiwalach w Polsce i na świecie. Wśród nich są animacje, filmy eksperymentalne, dokumentalne i mieszane, o tematyce tak różnorodnej, jak bezkresne granice wyobraźni autorów. Filmy wzruszające, wysmakowane wizualnie i przerażające.

Podczas Krakersa zaprezentujemy również pierwszą zrealizowaną w technologii augmented reality (AR) nar-rację miejską autorstwa Kacpra Kordusa, pt. „Long Story…”, na aplikację Artivive. Osadzone w różnych miejscach Krakowa animacje są ukrytym wymiarem. W oznaczonych na mapie lokacjach można je odnaleźć za pomocą telefonu z w/w aplikacją i obejrzeć. Chociaż tworzą logiczny ciąg, to kolejność ich oglądania jest dowolna. W ten sposób opowiedziana jest nielinearnie historia trójki przyjaciół. Kacper Kordus proponuje nam rodzaj aktywnej „zabawy w chowanego” między twórcą, a odbiorcą. Nagrodą jest poznanie historii, a także możliwość zarejestrowania własnej obecności w animowanym obrazie.

Rozbitkowie | Artysta: Łukasz Murzyn
Finisaż: 13.06.2021 | 17:00

Miejsce: Galeria w podziemiach MCK | Rynek Główny 25
Otwarte: 13.06.2021 | 11:00 – 19:00

Nasz los od dawna wydawał się przesądzony. Najrozsądniejszym, co mogliśmy robić były próby zasadniczej adaptacji do realiów. Próbowaliśmy przyjmować różne postawy. Adaptacja była różnie rozumiana. Zastanawialiśmy się co uda się przemycić na drugą stronę, co okaże się tam przydatne, na co można mieć nadzieję, czego spodziewać się po nowej normalności. A teraz? Po tej stronie? Trudno to opisać słowami! Ten słodki blask i ciepło! Ta katastrofa była konieczna, byśmy mogli się tutaj znaleźć.

Jak odebrać władzę staremu oku, które wie | Artystki / Kuratorki: Aleksandra Młynarczyk-Gemza, Katarzyna Kukuła
Wernisaż: 13.06.2021 | 20:00

Miejsce: Galeria Remedy Culture Club / Fundacja Razem Pamoja | Józefińska 9

Przeciwnikiem, któremu Aleksandra Młynarczyk-Gemza wypowiada w swych fotografiach wojnę, jest pewne percepcyjne przyzwyczajenie wypracowane przez kulturę — turbokapitalizm bankowo – korporacyjno-inwigilacyjny, utowarowienie naszej percepcji i relacji, a wreszcie pozorne rozerotyzowanie i seksualizacja sfery wizualnej, którym jednak cały czas towarzyszy nienaruszona w gruncie rzeczy patriarchalna aksjologia — restrykcyjna, oceniająca, dogmatyczna, bezlitosna dla „błędu”, „odstępstwa”, „dewiacji”, „odchylenia od normy”…

Wydarzenie na Facebook’u

Hope calls for action | Artystki / Artyści: Monika Chrabąszcz-Tarkowska, Barbara Janczak, Marcin Klag, Daria Malicka, Karolina Szafran, Marta Szmyd, Olga Turkiewicz, Marcin Urbańczyk, Katarzyna Wojdyła, Anna Zabdyrska
wystawa widoczna z ulicy Podbrzezie

Miejsce: Fasada Budynku Wydziału Sztuki | Podbrzezie 3-5
Otwarte: 14-20.06.2021

Koncepcja nawiązuje do hasła przewodniego festiwalu Krakers i proponuje hasło polemiczne: „Hope calls for action” i jego typograficzną interpretację. Hasło to stanowi nawiązanie do tytułu książki Rebecci Solnit „Nadzieja w mroku. Nieznane opowieści, niebywałe możliwości”, w której autorka odnosi się do idei ocalenia poprzez współdziałanie, a także do aktywistycznych działań na przekór zwątpieniu.

Noe czyli ostatnie kuszenie Boga (za Księgą Rodzaju, rozdziały 6-9 ) | Artysta: Piotr Jargusz
Wernisaż: 14.06.2021 | 16:00-20:00

Miejsce: Dietla 47 | Klatka schodowa, podwórko, fasada i mieszkania kamienicy przy ulicy Dietla 47
Otwarte: 14.06.2021 | 16:00-20:00, 15.06.2021 | 11:00-17:00

Prezentacja w przestrzeni starej Żydowskiej kamienicy obrazów inspirowanych opowieścią z Księgi Rodzaju w której Noe pakuję do skrzyni wszystkie żywe istoty, aby uchronić się przed potopem a zarazem odkrywa kruchość swego życia. Cykl obrazów na papierze opuszcza pracownie artysty w tej samej kamienicy i znajduje dla siebie nowe zaskakujące miejsca. Co z tego wyniknie?

Artysta który od lat pokazuje swoje obrazy w przestrzeni miasta rozklejając je na słupach ogłoszeniowych tym razem z ważnych powodów pokazuje je swoim sąsiadom, przypadkowym przechodniom i bezdomnym.

Wydarzenie na Facebook’u

Dzień za Dniem | Artystki: Natalia Kopytko, studentki z pracowni Rzeźby i Działań w Przestrzeni | Kuratorka: Natalia Kopytko
Wernisaż: 14.06.2021 | 16:00

Miejsce: Galeria Zejście | Mazowiecka 43
Otwarte: 14-18.06.2021 | 11:00-17:00

Czasy w jakich się znaleźliśmy zresetowały nasze przyzwyczajenia myślowe. Nowe środowisko jakim się otaczamy rzutuje na nasze postrzeganie świata. Trudne i skomplikowane sytuacje przeżywane są często w izolacji, w domowym zamknięciu. Artystki biorące udział w wystawie konfrontują się ze swoją samotnością, próbując stworzyć na nowo relacje z przedmiotami, ich znaczeniem i wartością emocjonalną. Powstała w ten sposób „pajęczyna” związków, wspomnień i znaczeń stanowi pomost łączący właścicieli, swoistą mapę ich relacji.

Wydarzenie na Facebook’u

Relacje | Artyści: wystawa zbiorowa członków koła Artystyczno-Naukowego Wydziału Sztuki i Edukacji Artystycznej UP | Kuratorzy: Marek Batorski, Sebastian Bożek
Wernisaż: 14.06.2021 | 18:00-20:00.

Miejsce: Krakowska 13 | Klub Kazimierz
Otwarte: 14.06-10.07.2021 | 11:00-14:00 i 15:00-18:00

Wystawa odnosi się do tematu tegorocznego Krakersa „(No)Hope”, pokazując stosunki międzyludzkie, relacje z samym sobą, na które zwracamy szczególną uwagę w czasie trwania pandemii. Lockdown wymusił na wszystkich zmiany w sposobie komunikacji, nie tylko jeżeli chodzi o sprawy zawodowe czy uczelniane, ale również wpłynął na kontakty z najbliższymi, rodziną czy przyjaciółmi. Kiedy zabrakło relacji w jej „normalnym” wydaniu ludzie mogli uświadomić sobie jakie miejsce zajmuje ona w ich codziennym życiu. Sytuacja wymusiła na wszystkich przystosowanie się do nowych warunków oraz znalezienie zastępczych form komunikacji.

Wydarzenie na Facebook’u

Artystki / Artyści: Małgorzata Wielek-M, Katya Shadkovska, Paweł Dunal, Maja Hanausek, Małgorzata Krystkowska, Kaja Jałoza, Klaudia Porzuczek, Czarny Zakład, Kadidia Ba, Maria Pietras, Paweł Bednarczyk, Natalia Rak, Katarzyna Legutko, Anna Cebrat, Hubert Walkowicz, Aleksandra Polak, Ewa Kozioł, Katarzyna Kożuch, Oliwia Kornaś, Weronika Kłyszcz, Anna Wasilewska, Damian Wcisło | Kuratorka: Olga Winarczyk
Wernisaż: 15.06.2021 | 16:00

Miejsce: Floriańska 25 | Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Otwarte: 15-19.06.2021 | wtorek: 12:00-18:30 (przerwa techniczna: 15:00-15:30), środa: 9:30-15:00 (przerwa techniczna: 12:00-12:30), czwartek: 9:30-15:00 (przerwa techniczna: 12:00-12:30), piątek: 9:30-15:00 (przerwa techniczna: 12:00-12:30), sobota: 9:30-15:00 (przerwa techniczna: 12:00-12:30)

Ambra to wydzielina tworząca się w przewodzie pokarmowym kaszalotów. Od najdawniejszych czasów była ceniona jako dodatek do perfum. W europejskiej medycynie ambrę stosowano w takich dolegliwościach jak bóle głowy, grypa, epilepsja, a także — w czasie epidemii dżumy, w postaci noszonych przy sobie kulek, jako ochrona przed zepsutym powietrzem, które jakoby było przyczyną tej choroby.

Artyści stworzyli prace w kontekście własnych spostrzeżeń względem pochodzącej z wnętrzności kaszalotów ambry. Dzięki szczególnym zbiorom Muzeum Farmacji prace mogą egzystować w osobliwych okolicznościach.

W ramach Czarnego Zakładu odbędzie się grawerowanie skóry w sobotę 19.06 w godzinach: 11:00-15.00, przerwa techniczna: 12:00-12:30.

I would prefer not to | Artystki / Artyści: studentki i studenci 1. roku kierunku Sztuka i Media, Małgorzata Markiewicz | Kuratorka: Małgorzata Markiewicz
Wernisaż: 15.06.2021 | 17:00

Miejsce: Podbrzezie 3-5 | Budynek Wydziału Sztuki sala 2.6
Otwarte: 14-18.06.2021 | 11:00-17:00

Wyzwanie postawione studentkom i studentom, było kiedyś rzucone również mnie w ramach wystawy organizowanej przez Anię Batko i Kamila Kuitkowskiego. Chodziło o stworzenie dzieła na podstawie nagranego słownego opisu prac osób, które pochodzą z obszarów objętych konfliktem zbrojnym. Zaproszone do udziału w projekcie osoby z Polski odtwarzały je niejako przefiltrowując przez swoją wyobraźnię. To samo wyzwanie zostało rzucone studentkom i studentom I roku SIM w ramach przedmiotu Projekty Krytyczne.

Ta historia zaczyna się rok temu. (…). Zapraszasz na rezydencję artystów z krajów arabskich i muzułmańskich, z państw dotkniętych konfliktami zbrojnymi, bez nadziei, że system im na to pozwoli. Paradoksalnie okazuje się, że łatwiej niż samych artystów, jest sprowadzić ich prace. Ale nie pokazujesz prac, bo przecież chodzi o rozmowę. I nieświadomie stajesz się ich sygnatariuszem. Opowiadasz o nich, a każdą z tych opowieści nagrywasz i wysyłasz nagrania dalej. Prosisz polskich artystów o odpowiedzi, kopie i konfrontacje. To jeszcze nie dialog, ale symboliczna wymiana. Szkatułkowa konstrukcja, która nie przestaje narastać. (…) fragment tekstu Ani Batko i Kamila Kuitkowskiego.

Prace powstałe w symbolicznym dialogu z artystami: Ahemd Mater, Sadeh Raeda, Amar Abd Rabbo, Ashraf Fawakhry, Khaled Jarar, Mohamad -Said Baalbaki, Jawad Al Malhi, Mustafa Sabbagh, Diana Al-Hadid, Houmam Al Sayed, Sfwan Dahoul, Nihad Al Turk, Ahmet Ogut, Hrair Sarkissian, Tammam Azzam, Ammar Al-Beik, Khaled Takreti, Emily Jacir, Ahmed Al Safi, Amer Shomali, Hani Zurob, Mona Hatoum, Modhir Ahmed.

Wydarzenie na Facebook’u

Między słowami, między światami | Artystki: Małgorzata Malwina Niespodziewana, Magdalena Wanat-Drobisz, Bogna Sroka-Mucha, Joanna Dobranowska, Agnieszka Dutka, Dorota Borodziuk, Dominika Bobulska, Kamila Jajkowska | Kuratorka: Małgorzata Malwina Niespodziewana
Wernisaż: 15.06.2021 | 17:00


Miejsce:
Podbrzezie 3-5 | Budynek Wydziału Sztuki | Galeria Gablotki

Otwarte: 14-18.06.2021 | 11:00-17:00

Wystawa „Między słowami, między światami” opowiada o myślach i uczuciach, których doświadczyliśmy w czasie izolacji, a których nie potrafimy nazwać, a także o znalezieniu się pomiędzy dwoma światami: przed i w trakcie pandemii. Nie bez powodu miejscem ekspozycyjnym są zamknięte gablotki, w których odrębne światy (międzyświaty) wykreowały pary artystyczne. To również wystawa o relacji, zwróceniu się ku sobie i przyrodzie, a także dialog pomiędzy pokoleniami.

Żegnaj mój Kazimierzu – druga odsłona projektu | Artystka: Grażyna Brylewska
Wernisaż: 15.06.2021 | 17:00

Miejsce: Podbrzezie 3-5 | Budynek Wydziału Sztuki
Otwarte: 14-18.06.2021

Poznań jest moim miastem rodzinnym, z którego wyjechałam po zakończeniu edukacji. W 1973 roku z dyplomem z Malarstwa i Tkaniny w PWSSP przeprowadziłam się na stałe do Krakowa. Zamieszkałam na Kazimierzu, który do dziś bywa moją inspiracją, również w obszarze sztuki. Aktualna prezentacja jest częścią przygotowywanej drugiej wystawy o dzielnicy, która właśnie traci swą wyjątkową aurę. Wokół widzę wiele zaniedbanych lub opuszczonych kamienic i exodus mieszkańców, najczęściej nie z ich wyboru. „Żegnaj mój Kazimierzu 2 jest moim z nim pożegnaniem, choć ja tu zostaję.

Narrative places | Artyści: studenci kierunku Digital Design oraz Sztuka i Media | Kurator: Jacek Złoczowski
Wernisaż: 15.06.2021 | 17:00

Miejsce: Podbrzezie 3-5 | Budynek Wydziału Sztuki
Otwarte: 14-18.06 | 11:00-17:00

Wybrane fragmenty przestrzeni publicznej Krakowa stają się dla autorów prac punktem wyjścia do stworzenia własnej opowieści – potraktowania przestrzeni jako medium do kreowania narracji. Przetworzone w programach do modelowania 3D i tworzenia gier komputerowych przestrzenie realne zamieniają się w fantastyczne wizje, nawiązujące do ich znaczenia i zagadnień związanych z ich użytkowaniem. Z wykreowanych przestrzeni wyłania się alternatywny obraz wirtualnego miasta.

Wydarzenie na Facebook’u

nie mający wcale / mający niewiele | Artystki / Artyści: Marzena Kolarz, Małgorzata Łuczyna, Aleksandra Rodobolska-Dudek, Wiola Sowa, Marcin Wojciechowski, Jacek Złoczowski
Wernisaż: 15.06.2021 | 17:00

Miejsce: Podbrzezie 3-5 | Budynek Wydziału Sztuki
Otwarte: 15-16.06.2021 | 11:00-17:00

„nie mający wcale / mający niewiele” to określenia definiujące nieprzystawalność, którą z kolei można odnieść zarówno do miejsca, sytuacji, czasu, jak również do zróżnicowanych postaw artystycznych.

Pandemia uniemożliwiła część naszych aktywności, a inne ograniczyła do minimum. Utraciliśmy bezpośredni kontakt ze sobą, a częściowo możliwość pracy twórczej.

Prezentowane prace powstawały w izolacji, bez powiązania ze sobą. Tworzą rodzaj spaceru po wnętrzach, myślach autorów. Autonomicznie wytyczone obszary twórczych poszukiwań, nie zawsze inspirowanych bezpośrednio sytuacją pandemiczną, w jakimś stopniu na pewno są jej echem. Wystawa jest próbą przywrócenia utraconego poczucia tworzenia wspólnoty wbrew oczywistej różnorodności postaw.

Wydarzenie na Facebook’u

HOPEera | Artystki / Artyści: Agata Polka, Alicja Gołyźniak, Artur Tajber, Artur Wabik, Jagoda Wójtowicz, Joanna Sitarz, Julia Woźniak Justyna Górowska, Justyna Polar, Konrad Peszko, Krzysztof Marchlak, Łukasz Murzyn, Magdalena Kościsz, Magdalena Migas, Marcin Janusz, Marcin Pazera, Marcin Szafrański, Maria Nova, Marta Navrot, Michał Sosna, Michał Zawada, Natalia Kopytko, Piotr Bieniek, Piotr Starościc, Teatr Odwrócony, Tomasz Padło, Witold Winek, VR Lab w pracowni Re:Kultura
Wernisaż: 15.06.2021 | 18:00

Miejsce: Krakowska 13 | Fundacja Re:Kultura
Otwarte: 14-20.06.2021 | pon.-pt. 16:00-20:00, sob.-ndz. 14:00-20:00

Wielowymiarowa, interdyscyplinarna i multimedialna wystawa-proces, która obejmuje praktyki oraz prace w formie materialnej i niematerialnej, trwałej i ulotnej. To połączenie sztuk wizualnych, performatywnych, aleatorycznej i nie tylko, muzyki oraz refleksji, wynikających z problematyki głębokiej ekologii, postawy (eko)egzystencjalnej, ekofeminizmu i queer environmentalizmu. Artyści różnych dziedzin łączą się w spektaklu obejmującym ich samych, ich prace – obrazy, video, VR, animację, instalację, performans – oraz progresywne metody krytyczne w obowiązku autorefleksji i wprowadzenia świadomościowej zmiany.

Rise, Fall, Rise | Artystki / Artyści: Denys Hryshchuk, Fanni Malinovska, Mateusz Szymanowski | Występują: Sebastian Bożek, Angelika Wojas, Katia Bilobrova, Vlad Kuripka, Katia Ryepa, Caroline aka Caro Linko, Gerardo Pérez Derasse | Operator kamery: Anna Pichura | Kuratorzy: Mateusz Szymanowski & GRAM group
Wernisaż: 15.06.2021 | 18:00

Miejsce: Zwierzyniecka 4/27
Otwarte: 15-18.06.2021 | 17:00-19:00, 19-20.06.2021 | 15:00-19:00

Zniszczenie budynku przy ulicy Cieszyńskiej 9 zbiegło się z katastrofą społeczną, ekologiczną i epidemiologiczną. Niezabezpieczony przez miasto obiekt został wyburzony, by w jego miejscu powstały kolejne bezduszne apartamenty. Ta strata była impulsem, zmusiła dawnych lokatorów do rozproszenia się. Pojawiła się pustka, ziarno zostało zasiane. Powstała kolektywna baza danych. Wspomnienia zostały zebrane, przeanalizowane i dodane do archiwum. Z upadku rodzi się nadzieja. Pamięć zbiorowa jest pamięcią zebraną, pamięcią przekazaną.

Wydarzenie na Facebook’u

ZASŁONA | Artysta: Stanisław Cholewa
Wernisaż: 16.06.2021 | 18:00

Miejsce: Sienkiewicza 9 | OFF FRAME
Otwarte: 16-19.06.2021 | 16:00-17:30

Idea zrealizowanego projektu graficznego pt. „Zasłona” odnosi się do wielorakiego sposobu interpretacji postaci ludzkiej. Graficzne „zapisywanie” rzeczywistości dokonuje się na różnych płaszczyznach poznania i doświadczania.

Oswajanie rzeczywistości w których generowane fobie, niepewności oraz przytłoczenie zamykają formę, postać ludzką w powtarzalnych konwulsyjnych skurczach, wtłoczonych w podłużne układy o wyrazistych konotacjach.

Wielkoformatowe prace są sumą aktualnych przeżyć i spostrzeżeń, stwarzając całościowy obraz doświadczonego czasu o wyrazistej genezie, dając pewną ułudę swobody i normalności.

Zamierzona w tym projekcie deformacja, stwarza pewien rodzaj mylnych tropów prowadząc obraz w różne strony interpretacji i jest pewnego rodzaju porządkiem ale również czytelną zasłoną w ujęciu metaforycznym oraz fizycznym w poszukiwaniach i odnajdywaniu ukrytych sensów.

Wydarzenie na Facebook’u

jasno, coraz ciemniej | Artysta: Sebastian Bożek
Wernisaż: 16.06.2021 | 18:00

Miejsce: Starowiślna 49 | Pracownia
Otwarte: 17-20.06.2021 | 11:00-17:00

Miasto jako sprawnie działający mechanizm/system, utrzymuje nas w poczuciu progresu, wibrowania, stymuluje naszą aktywność. Okres pandemii to doświadczenie rozpadu, który jest wpisany w działanie każdego mechanizmu. Poczucie ograniczenia i zagrożenia diametralnie zmieniły nasze sposoby funkcjonowania. Doświadczanie struktury miasta nabrało nowego wymiaru, stało się bardziej dosadne i uciążliwe.

Podczas pandemii stopniowo zmieniają się znane nam miejsca i zwyczaje, ulegając erozji i wypaczeniu. Drugą stroną procesu jest klarowanie się nowych form funkcjonowania miasta i “w mieście” – pytanie o ich kształt jest punktem wyjścia wystawy prezentującej obrazy i obiekty.

Wydarzenie na Facebook’u

Kreski i łezki | Artystka: Betina Bożek
Wernisaż: 16.06.2021 | 18:00

Miejsce: Starowiślna 49 | Pracownia
Otwarte: 17-20.06.2021 | 11:00-17:00

Wystawa ilustracji pt. Kreski i Łezki nawiązuje do animacji Władysława Nehrebeckiego pt. Kreski i Kropki oraz tekstu Irmy Koziny o tym samym tytule. Podobnie jak Władysław Nehrebecki, który w swoim filmie sytuuje się w roli ofiary politycznego spektaklu, tak autorka wystawy konfrontuje postać artysty z pandemicznym obrazem rzeczywistości.

Artystka w swoich ilustracjach kontynuuje i rozwija geometryczną formę filmu Nehrebeckiego, nadając jej z jednej strony niepokojący, a z drugiej przewrotny charakter. Obecna ponad pół wieku temu psychoza strachu, związana z niepokojem o przetrwanie w obliczu nuklearnego zagrożenia, powróciła do nas w formie pandemii i czeka na reakcję. Wystawa Kreski i Łezki jest wyrazem bierności i słodko-gorzkich oczekiwań twórców wobec nowej, nieprzewidywalnej przyszłości.

Wydarzenie na Facebook’u

01:13 | Artysta: Mirosław Niesyto
Wernisaż: 17.06.2021 | 16:00

Miejsce: Podbrzezie 3-5 | Budynek Wydziału Sztuki
Otwarte: 14-18.06.2021 | 11:00-17:00

Grawitacja, czas, spojrzenie…

Wydarzenie na Facebook’u

Niezrealizowane projekty ostatniej dekady | Wystawa zbiorowa | Kuratorzy: Marta Romankiv, Łukasz Surowiec, Łukasz Trzciński, Kamil Kuitkowski
Wernisaż: 17.06.2021 | 16:30

Miejsce: Nadwiślańska 2-4 | Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA
Otwarte: 15-20.06.2021 | 11:00-19:00

Podczas 10 edycji Cracow Art Week Krakers: (NO) HOPE, wobec (bez) nadziejnych sytuacji i wychodząc z założenia, że czasem to, co się nie wydarzyło, odsłania najwięcej, Łukasz Surowiec, Marta Romankiv i Łukasz Trzciński (Lotny dom wydawniczy) oraz Kamil Kuitkowski (Cricoteka) uruchamiają w podziemiu Cricoteki tymczasowy warsztat wydawniczy. W przestrzeni pomiędzy pomieszczeniami technicznymi, salami wystaw, salą teatralną i tuż obok „Pomników niemożliwych” Kantora urealni się publikacja „Projekty. Niezrealizowane Historie Sztuki”, w której zaproszeni do projektu artystki i artyści wylewają zawiedzione nadzieje i gorycz, które wzbierały przez lata, pokazują dowody w sprawie w formie 101 niezrealizowanych projektów, idei, szkiców i instrukcji, które były cenzurowane i odwoływane ze względów prawnych i politycznych, odrzucane w konkursach, klasyfikowane jako niewygodne, trudne w odbiorze, podważające normy społeczne, naruszające tradycyjne wartości lub zbyt postępowe, niezgodne z oczekiwaniami zleceniodawcy lub po prostu zbyt kosztowne i mało opłacalne. Ten gest ujawnienia posłużyć może poszukiwaniu alternatyw za pomocą alternatywnej historii sztuki i rozmowie o dalszym funkcjonowaniu hierarchicznych i szkodliwych w ich przekonaniu instytucjonalnych struktur i systemów polityczno-ekonomicznych.

Dochód ze sprzedaży „Projektów. Niezrealizowanych Historii Sztuki” przeznaczony będzie na honoraria autorek i autorów prac.

Cricoteka została założona z inicjatywy Tadeusza Kantora jako żywe archiwum Teatru Cricot 2. Współcześnie, w Cricotece przechowuje się, prezentuje oraz dba o kolekcję dzieł teatralnych ze spektakli Tadeusza Kantora. Jest to również przestrzeń wystaw, laboratoriów, koncertów, spektakli, pokazów filmowych oraz warsztatów. Punktem wyjścia do wszystkich działań Cricoteki są wciąż żywe idee Tadeusza Kantora, artysty o światowej sławie i inicjatora nowych trendów w sztuce.

Artystki/Artyści

Magdalena Adameczek, Paweł Althamer, Anna Baumgart, Jan Biberstein, Andrzej Błażewicz, Boba-group (Juli Drozdek, Vasilisa Nezabarom), Karolina Breguła, Piotr Bujak, Rafał Bujnowski, Bogna Burska, Hubert Czerepok, Wojciech Dada, Oskar Dawicki, Norbert Delman, Iwona Demko, Krystyna Dobrzańska, Jagna Domżalska, Andrii Dostliev, Natalka Dovha, Monika Drożyńska, Antonia Dyblik, Roman Dziadkiewicz, Dariusz Fodczuk, Michał Frydrych, Katarzyna Górna, Justyna Górowska, Dorota Grobelna, Barbara Gryka, Sława Harasymowicz, Rafał Jakubowicz, Zuzanna Janin, Jaś Kapela, Ada Karczmarczyk, Szymon Kobylarz, Aniela Kokosza, Jarosław Kozłowski, Lidia Krawczyk, KRZYSZTOFJASTRUBCZAKŁUKASZKACZMAREK (Łukasz Jastrubczak, Krzysztof Kaczmarek), Marek Kucharski, Robert Kuśmirowski, Przemysław Kwiek, Magdalena Lazar, Zbigniew Libera, Jarek Lustych, Piotr Macha, Izabela Maciejewska, Krzysztof Maniak, Krzysztof Marchlak, Małgorzata Markiewicz, Honorata Martin, Karolina Mełnicka, Aleksandra Młynarczyk-Gemza, Tomasz Mróz, Dorota Nieznalska, Franciszek Orłowski, Przemysław Paliwoda, Arek Pasożyt, Joanna Pawlik, Anna Pichura, Sara Piotrowska, Anna Płonka, Krzysztof Powierża, Mariola Przyjemska, Joanna Rajkowska, Johanna Ellen Rikhardsdottir, Marta Romankiv, Paweł Sablik, Sergey Shabohin, Katya Shatkovska, Hanna Shumska, Aleksandra Ska, Łukasz Skąpski, Dominik Stanisławski, Samuel Stevens, Łukasz Surowiec, Maciej Szczęśniak, Karolina Szczypek, Monika Szpener, Elżbieta Szupicka, Łukasz Trzciński, Matej Vakula, Jakub Walczyk, Aleksandra Wałaszek, Aleksandra Wasilkowska, Hubert Wińczyk, Monika Wińczyk, Kamil Wnuk, Krzysztof Wodiczko, Jakub Woynarowski, Zorka Wollny, Łukasz Wójcicki, Piotr Wysocki, Natalia Załuska, Bartosz Zaskórski, Agata Zbylut, Liliana Zeic (Piskorska), Michał Znojek

Szych | Artystka: Anna Pichura
Wernisaż: 17.06.2021 | 18:00

Miejsce: Starowiślna 97
Otwarte: 14-20.06.2021*

AB poznałam wczesną wiosną na przystanku Stary Kleparz w kierunku Dworca. Padało. Ja byłam przygotowana na techno, AB na podróż. Nie byłam pewna czy jest w kryzysie. Zagadnęłam go ze względu na wystającą z torby siatkę Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Biblioteki to popularne wśród osób w tarapatach życiowych, miejsca spędzania dni. Tego wieczora przeglądaliśmy z AB jego zeszyty z bieżącymi notatkami z chemii. Nigdy nie pozwolił mi ich sfilmować, z obawy przed kradzieżą intelektualną. Zeszytów pozbawiła go zwykła, fizyczna kradzież. Powiedział, że jeśli chcę go spotkać, to jest codziennie od 8 do 19 w Bibliotece Publicznej. To była też moja biblioteka. Po miesiącu ruszyłam na poszukiwania.

*szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.cracowartweek.pl

PANOPTICUM ’21 | Artystki / Artyści: Bogusław Bachorczyk, Robert Kuśmirowski, Agnieszka Łukaszewska, grupa naN, Anna Sadowska, Wojciech Sobczyk | Kurator: Adam Panasiewicz
Wernisaż: 17.06.2021 | 17:00

Miejsce: Św. Sebastiana 9 | Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN
Otwarte: Otwarte: wt.-pt. 9:00-15:00 (wejście do godz. 14:30), sob. 12:00-18:00 (wejście do godz. 17:30); poniedziałek i niedziela – Muzeum nieczynne

Wejście na hasło „KRAKERS”

Szczegóły na wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/480898179639121/

Instalacje wpisane w kolekcje Muzeum Przyrodniczego PAN opierają się na idei twórczości jako działania społecznego, odbicia teraźniejszości oraz refleksji nad przyszłością. Kolekcja nawiązuje do praktyki Kunstkamery, gabinetu osobliwości, gdzie historycznie gromadzone były obiekty odwołujące się zarówno do magii, nauki, legendy i sztuki.

Czy przestrzeń Internetu jest współczesną Kunstkamerą, gdzie mitologizowane są prozaiczne czynności? Czy można jeszcze odnaleźć piękno ukryte w przedmiotach lub śladach pamięci, w przestrzeniach wspomnień?

Panopticum – gabinet osobliwości zwany również Kunstkamera (z niem. Kunstkammer, Kunst, 'sztuka’, Kammer, 'izba’; – to zbiory rozumiane jako: kolekcja dzieł sztuki, numizmatów, zabytków starożytnych, egzotycznych przedmiotów i innych osobliwości, charakterystyczna dla czasów nowożytnych, szczególnie XVI i XVII wieku. Gabinety osobliwości, tworzone przez władców, arystokratów do XVIII wieku, były poprzednikami muzeów. We Francji zbiory tego typu nazywane są cabinet de curiosités, w Anglii cabinet of curiosities, we Włoszech studiolo, w Niemczech Kunst – i Wunderkammer.

Miejmy nadzieję, że uwypuklone wątki świetności, dawnych czasów sprzed Pandemii będą ilustrować kontekst współczesny, czyli staną się niejako Panopticum Pandemicum A. D. 2021.

Ostatnia deska ratunku | Artystki / Artyści: Sebastian Bożek, Natalia Kopytko, Ernest Ogórek, Jacek Pasieczny, Olga Winiarczyk | Kurator: Ernest Ogórek
Wernisaż: 18.06.2021 | 19:00

Miejsce: os. Górali 4 | ARTzona OKN
Otwarte: 18-20.06.2021 | 09:00-19:00

Mówi się, że ostatnia deska ratunku bywa pierwszą deską do trumny. Nawet gdy odrzucimy to dość skrajne porównanie, okazuje się, że przysłowiowa deska jest zazwyczaj mniejszym złem. A na to zgadzamy się już bez entuzjazmu, po prostu chcąc uniknąć gorszego. To już nie kwestia wyboru, a konieczność, która mimo wszystko okazuje się być wybawieniem.

Wystawa podejmuje próbę opisania niejednoznaczności tytułowej ostatniej deski ratunku przez piątkę artystów, poruszających się w odmiennych mediach.

Muzeum Znaczeń | Artysta: Andrzej Najder
Wernisaż: 18.06.2021 | 18:00

Miejsce: Galeria 2 światy | Brzozowa 14
Otwarte: 14-20.06.2021 | 16:00-18:00

Muzeum znaczeń. Wymarłe miasta, życie w zamknięciu. Ostatni czas wystawia nas na próbę, zmusza do zajęcia stanowiska i zrewidowania poglądów w wielu kwestiach. Opustoszałe ulice odkrywają nowe – stare artefakty i znaczenia, na które wcześniej w pośpiechu nie zwracaliśmy uwagi. Jesteśmy świadkami zmian, które będą mieć wpływ na nasze przyszłe życie. Muzeum znaczeń to cykl fotografii wykonanych w technice analogowej, odkrywający materię współczesnego Kazimierza na nowo, poszukujący uniwersalnych znaczeń i próbujący nawiązać dialog ze współczesnością.

Wydarzenie na Facebook’u

Sounds Colours | Artyści: Marek Batorski, Marcus Brown (USA)
Wernisaż oraz koncert jazzowy autora wystawy: 19.06.2021 | 19:00-21:30

Miejsce: Floriańska 22 | Galeria „Floriańska 22”
Otwarte: 16.06-10.07.2021 | 11:00-17:00

Wystawa malarstwa oraz rysunku o charakterze abstrakcyjnym stanowiąca pewien kontrapunkt.

Cykl prac wykonanych w okresie pandemii, które poprzez formę, materię, strukturę prezentowanych prac nawiązują do pewnego zniewolenia, niemocy działania, a z drugiej strony poprzez gest, sugestywny kolor, groove -mówią o otwarciu się i nadziei.

Do prezentowanych obrazów zostaną skomponowane oraz wykonane na wernisażu utwory o charakterze jazzowym, nawiązujące w swojej harmonii, budowie, motoryce, odległościach interwałowych do kompozycji muzycznych Ricka Margitzy-’,,HOPE”.

Skład zespołu: Marek Batorski – saksofon, Aldo Joshue – puzon (Italy), Ula Lazar – vocal, Tomasz Piątkowski -piano, Michał Rapka – kontrabas, Wiktor Kierzkowski – perkusja.

Wydarzenie na Facebook’u