Mandragora i ziemniaki: Tomasz Kręcicki i Sebastian Tröger

Artyści

Tomasz Kręcicki i Sebastian Tröger

Kuratorka

Kasia Prusik-Lutz

Wernisaż
24 października 2020 w godz. 14 – 19

Czas trwania wystawy

24.10. – 21.11.2020

Lokalizacja

Kunstverein Kohlenhof, Grasersgasse 15/21, 90402 Norymberga

Organizatorzy

Kulturzentrum Krakauer Haus i Kunstverein Kohlenhof

Wystawa Mandragora i ziemniaki spotyka ze sobą dwoch artystow malarzy: Tomasza Kręckiego i Sebstiana Trögera.

Mandragora to, wedlug literatury, roślina o magicznej mocy. Ziemniak uznany został za coś prostego, prowincjonalnego. Jest to wystawa malarstwa rzeczy prostych, takich które możemy znaleźć w szufladzie kuchennej, na biurku czy przed domem. To obrazy postaci, które kojarzymy i sytuacji, których doświadczyliśmy. Jednak te codzienne motywy zdążyły nabrać czarodziejskiej mocy. Ich przeproporcjonowanie, wyrwanie z kontekstu, odwrócenie na druga strone, wydobywa z nich siłę, której nie dostrzegamy w nich codziennie. Poczucie humoru i zdystansowanie do przedmiotu i jego historii oraz świadome granie z kontekstami, z tradycją malarstwa i historii sztuki to zabiegi, które łączą obu artystów. Ich malarstwo, z jednej strony łatwe, bo (po prostu) przedstawiajace, nabiera nowych znaczeń i gra z wiedzą i doświadczeniem odbiorcy. W starożytności uznawano pachnące jagody mandragory za skuteczny środek pobudzający potencję* i zapewniający płodność. Obrazy prezentowanych malarzy zdają się mieć podobną moc. Pobudzają nasza wyobraźnię, zderzają ze sobą różne światy i powierzchownie obce sobie historie, inicjując w nas ponowne interpretowanie znanych nam obiektów. Performatywna dzialalność Sebastiana, nawiązuje do rytuałow, starej wiary, do magii. W malarstwie sięga on po bardziej racjonalne środki. Ale we wszytkim da sie wyczuć sporą dozę ironii. Humor towarzyszy również twórczości Tomasza, który zdaje się malować dosłownie wszystko to, co mu się przed okiem pojawi. Zaśmiewanie obrazowanych tematów, zdaje się być formą ucieczki malarzy od pietyzmu i często nielubianej powagi. Ale wywołany śmiech nie wyklucza magii, którą malarzom udaje się odnaleźć w najbardziej prozaicznych sytuacjach.

Tomasz Kręcicki to absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, wielokrotnie wyróżniany przez środowisko artystyczne i instytucje kultury w Polsce.

*Tomasz Kręcicki jest członkiem grupy artystycznej o nazwie “Potencja”. Grupę założył jeszcze w czasie studiów na Akademii Sztuk Pięknych z dwojgiem swoich przyjaciół artystów. Dzisiaj jest to najprężniej działająca grupa artystyczna w Polsce.

Sebastian Tröger to norymberski malarz i performer, ceniony i nagradzany na scenie niemieckiej. Studiował na Akademie der Bildenden Künste w Norymberdze, a także Hochschule für Gestaltung i Akademie der Bildenden Künste w Karlsruhe.