Salon Dzieł Sztuki Connaisseur

Pogodny pesymista

Wernisaż: 12 kwietnia 2019, Godzina: 19:00

Adres: Rynek Główny 7/5a

Artysta

Jan Szancenbach

Kurator

Maciej Jakubowski

Opis wydarzenia

Jan Szancenbach (1928-1998), przedstawiciel nurtu koloryzmu, wieloletni pedagog i rektor ASP w Krakowie, sam siebie określał jako pogodnego pesymistę. Jego malarstwo jest nasycone radością życia, pełne światła i koloru; pesymistą musiał być gdzieś głęboko w środku, bo rodzina, uczniowie i współpracownicy określali go zawsze jako osobę niezwykle delikatną i przyjazną. Na wystawie zaprezentowana zostanie kolekcja wyjątkowych prac ze zbiorów samego artysty. Szancenbach malował najwięcej i najczęściej w technice olejnej, a prace na papierze: akwarele, gwasze, rysunki, tworzył na własne potrzeby. Niech ta ekspozycja będzie skokiem w osobisty świat artysty, sposobem na poznanie jego rzeczywistości. Wśród prezentowanych prac zobaczymy m.in. dynamiczne przedstawienia sportowców i tancerek, intymne portrety bliskich artyście osób, widoki miejskie uzupełnione bardziej typowymi dla jego twórczości kompozycjami pejzażowymi i martwymi naturami.

Opis galerii

Salon Dzieł Sztuki CONNAISSEUR jest krakowską galerią z ponad 25-letnim doświadczeniem na rynku sztuki – funkcjonujemy nieprzerwanie od 1991 roku. Od początku działalności nasza siedziba mieści się w samym sercu Krakowa – obecnie przy Rynku Głównym 7 w „Kamienicy Montelupich”. Galeria jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia Confederation Internationale des Negociants en Oeuvres d’Art (CINOA) oraz Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich (SAMP).
Specjalizujemy się w malarstwie polskim XIX i XX wieku, ale w naszej ofercie znajduje się także wyselekcjonowany wybór malarstwa europejskiego, grafiki, rzeźby oraz rzemiosła artystycznego.