Zauberberg
Róża Duda i Michał Soja w Domu Krakowskim w Norymberdze

Róża Duda i Michał Soja, ubiegłoroczni absolwenci krakowskiej Akademii Sztuki Pięknych to najbardziej obiecujący polski młody duet artystyczny, którego prace zostały już docenione wielokrotnie w kraju i za granicą.
W swojej twórczości, ta dwójka artystów, w bardzo świadomy sposób konstruuje postać współczesnego człowieka, dla którego czas podzielony na przyszłość i przeszłość przestaje istnieć i zmienia się w strumień wielu bodźców i wydarzeń odczuwalnych tu i teraz. Artyści interesują się stanem współczesnej podmiotowości zawieszonej pomiędzy indywidualnymi marzeniami i dążeniem do kompletnej samowystarczalności a kolektywnym współistnieniem opartych na relacjach władzy i siły. Ta tożsamość staje się konstruktem zbudowanych z wielu różnych, często sobie przeciwstawnych, kategorii zglobalizowanego świata, bez jednego uniwersalnego wzorca. Prace artystów odzwierciedlają właśnie tę skomplikowaną i niejednoznaczną kondycję naszej rzeczywistości, w której teraźniejszość staje niczym więcej jak ciągłym modyfikowaniem a dokładniej przeprogramowywaniem przeszłych wydarzeń.
Zauberberg to projekt Róży Dudy i Michała Soi przygotowany w przestrzeniach Domu Krakowskiego w Norymberdze i odbywający się równolegle i w ramach Cracow Art Week. Dla mieszkańców Norymbergi będzie to nie tylko okazja aby w symboliczny sposób uczestniczyć w krakowskim wydarzeniu ale także możliwość zapoznania się z pracami krakowskiego duetu po raz pierwszy. W ramach wystawy zostaną zaprezentowane zarówno nowe jak i wcześniejsze prace, które na zaledwie klika dni zmienią Dom Krakowski w przestrzeń podobną do przestrzeni internetu, czyli zawieszonej ponad konkretnym czasem i miejscem.

Terminy:

  • 12.04 18:00 – 22:00 | wernisaż wystawy

  • 13.04 18:00 – 22.00 | oprowadzania kuratorskie oraz

  • 14.04 12:00 – 16:00 | krakowski brunch z artystami

Fot. Róża Duda/Michał Soja
Kurator: Paulina Olszewska / Kasia Prusik-Lutz
Organizator: Dom Krakowski
Miejsce prezentacji: Dom Krakowski

Kulturzentrum Krakauer Haus
Hintere Insel Schütt 34 , 90403 Nürnberg
e-mail: kontakt@krakauer-haus.de
www.krakauer-haus.de
Dojazd: lot bezposredni na trasie: Kraków-Norymberga/ Norymberga-Kraków: poniedziałki i piątki.