Two for the show: Rafael Jablonka i Adam Zagajewski rozmawiają o sztuce

W niedzielę 31 marca o godzinie 17:00 gmach Muzeum Techniki i Sztuki Japońskiej Manggha przy ul. Marii Konopnickiej 26 stanie się miejscem spotkania dwóch wyjątkowych osób. O swoim zamiłowaniu do sztuki opowie Rafał Jablonka, jeden z najważniejszych kolekcjonerów międzynarodowej sztuki współczesnej oraz fundator Jablonka Galerie i Böhm Chapel. Jego współrozmówcą będzie laureat wielu prestiżowych nagród literackich, poeta, eseista, krytyk, tłumacz oraz wieloletni przyjaciel – Adam Zagajewski.

Spotkanie z Rafałem Jablonką i Adamem Zagajewskim jest wydarzeniem poprzedzającym pierwszą edycję projektu Cracow Art Week KRAKERS
“Sztuka nie ma być niezwykła, lecz ponadczasowa”

Rafał Jablonka jest marszandem, kolekcjonerem, galerzystą oraz kuratorem sztuki. Przez 30 lat prowadził Jablonka Galerie – jedną z najbardziej renomowanych i działających na skalę międzynarodową instytucji w Niemczech.

Swoją pierwszą galerię sztuki otworzył w 1988 roku w Kolonii.

“Wydawało mi się, że jako intelektualista, a studiowałem historię sztuki, nie będę wielkim orłem i nie mam właściwie nic ciekawego do powiedzenia” – wspomina.

W działaniach na rynku sztuki sprawdziła się jego intuicja, która ujawniła się już wcześniej, kiedy kupował sztukę do swej kolekcji. Kolekcjoner zajmuje się międzynarodową sztuką współczesną, ze szczególnym uwzględnieniem amerykańskiego Pop Art’u.
To właśnie w Jablonka Galerie goszczą prace takich artystów jak Andy Warhol, Pablo Picasso, David LaChapelle, Francesco Clemente czy Sherrie Levine.

Niezwykła galeria sztuki

Pomysł kupna budowli kościoła powstał, ponieważ bryła budynku przypominała kolekcjonerowi rzeźbę. Kościół św. Urszuli powstały w 1956 roku jest kluczowym miejscem na artystycznej mapie niemieckiej Kolonii. Böhm Chapel stała się miejscem prezentacji zbiorów sztuki współczesnej, salą spotkań artystów i pasjonatów sztuki jak również salą koncertową.

„Ta potężna rzeźba wprawdzie dużo kosztuje, lecz nie trzeba płacić za jej składowanie w magazynie.” – uśmiecha się.

„Böhm Chapel to inny rodzaj galerii. Jest tam prąd, żeby podłączyć odkurzacz, ale nie ma sztucznego światła. – Obiekt ten udostępniamy tylko w ciągu dnia. Dlatego otwarcia wystaw odbywają się w południe “ – wyjaśnia mecenas sztuki.

W rozmowie z Adamem Zagajewskim, Rafał Jablonka opowie o początkach swojej kolekcji, doświadczeniu w prowadzeniu galerii oraz podzieli się opinią o możliwościach i ryzyku na rynku sztuki a także roli i znaczeniu mecenatu w sztuce.

Spotkania z cyklu ArtCollecting organizowane w ramach KRAKERS mają na celu przybliżyć szerszej publiczności problematykę zagadnienia kolekcjonerstwa.

Wstęp wolny.

Wydarzenie organizowane w ramach Cracow Art Week KRAKERS
8-15 kwietnia 2019
www.cracowartweeek.pl
www.instagram.com/cracowartweek

PARTNER INSTYTUCJONALNY:
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Współpraca: Modern Catering | Café Manggha