X Festiwal Filmu Filozoficznego

Z przyjemnością informujemy, że partnerem Cracow Gallery Weekend Krakers został X Festiwal Filmu Filozoficznego!

Festiwal Filmu Filozoficznego to unikatowe interdyscyplinarne wydarzenie, którego celem jest pobudzanie szerokiego grona odbiorców do refleksji filozoficznej za pomocą projekcji filmowych. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce i na świecie działająca nieprzerwanie od 2006 roku. Tegoroczna, jubileuszowa, dziesiąta edycja festiwalu odbędzie się w dniach od 19 do 24 kwietnia 2016 r.

Tematem dziesiątej edycji Organizatorzy postanowili uczynić Miłość. Starają się jednak uciec od jej stereotypowych wyobrażeń, które w pierwszej kolejności przychodzą nam na myśl. Miłość jest tylko punktem wyjścia dla poszukiwań. To jeden z najstarszych, najbardziej powszechnych i nieoczywistych fenomenów światowej kultury podejmowanych
i analizowanych poprzez różne filozofie. „Miłość jest sztuką”, jak pisał niemiecki filozof, psychoanalityk Erich Fromm.

Gościem Specjalnym tegorocznej edycji festiwalu będzie Mieke Bal, holenderska badaczka, teoretyk kultury i artystka audiowizualna. Podczas festiwalu odbędzie się światowa premiera jej najnowszego filmu „Reasonable Doubt”. Projekt jest oparty na autentycznych tekstach listów i pism Kartezjusza i Krystyny, królowej Szwecji. Pokazany zostanie podczas dwóch projekcji w formie linearnej i instalacji pięciokanałowej.

Jednym z wydarzeń festiwalu będzie także panel „Obrazy miłości w kinie polskim – filmowanie jest filozofowaniem”, w ramach którego podjęte zostaną wątki: egzystencjalne, problem samotności i emocjonalnej pustki czy uczucia w epoce „nomadyczności. Panel poprowadzi prof. Małgorzata Radkiewiecz. Wśród spotkań w ramach festiwalu i imprez towarzyszących można wyróżnić również spotkanie z prof. Jerzym Vetulanim poprzedzone projekcją filmu Agnieszki Piotrowskiej „Poślubiona Wieży Eiffel’a”, który będzie punktem wyjścia do rozmowy z udziałem reżyserki, które poprowdzi Krzysztof Bielwski (21 kwietnia, kino MIKRO).

Więcej informacji na: www.festiwalfilmufilozoficznego.com